29.09.2011 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky sú zrkadlom chovateľského zámeru

Agrofarma – Šándor už tradične na Národnej výstave hospodárskych zvierat predstavuje prvotriedne plemenné zvieratá. Odbornú porotu tento rok zaujal baran plemena suffolk, ktorý dostal titul Šampión, ako aj kolekcia plemenných jariek plemena suffolk, ktorá suverénne bodovala a v hodnotení obstála na 1. mieste.

Farma samostatne hospodáriaceho roľníka Ing. Júliusa Šándora sa nachádza v dedinke Pleš, v západnej časti Cerovej vrchoviny južného Slovenska. 
„V súčasnosti chováme dve plemená špeciálnych mäsových oviec plemena ile de France a suffolk a aj mäsový dobytok plemena charolais V chove oviec sa zameriavame v prvom rade na produkciu plemenných zvierat a na produkciu brojlerových alebo ťažkých jahniat na jatočné účely,“ uviedol J. Šándor. 
Na agrofarme, ktorá obhospodaruje 190 hektárov poľnohospodárskej pôdy, sa toho času starajú o 650 oviec a 150 kusov hovädzieho dobytka. Chované plemená zvierat sú šľachtené prevodným krížením použitím pôvodných domácich plemien. Spomínané plemená sú zámerne šľachtené prevodným krížením, aby konečný produkt predstavoval uvádzané plemená „slovenského typu“. Zvieratá sú väčšinu roka odchovávané na pastvinách s elektrickými oplôtkami. 
Dosiahnuté výsledky v šľachtiteľskom chove sú zrkadlom chovateľského zámeru. A tie hovoria jednoznačne - každoročné úspešné umiestnenia na národných výstavách - ocenenia Zlatý kosák, Šampión trhu, Šampión Národnej výstavy hospodárskych zvierat a už štvrtý rok titul Top chovu roka za celkový chov špeciálnych mäsových plemien, a to na základe dosiahnutých výsledkov, ktoré vyhodnocuje Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku – družstvo,“ vymenúva úspešný chovateľ.

Celý článok si môžete prečítať v ROŇÍCKYCH NOVINÁCH č.  39.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down