02.06.2014 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vytvorenie zóny voľného obchodu s Kanadou ovplyvní európsky sektor

Plánované vytvorenie zóny voľného obchodu EÚ a Kanady by mohlo sťažiť podnikanie nemeckých poľnohospodárov. DPA sa odvoláva na analýzu expertov, vypracovanú pre nemecký spolkový parlament, Bundestag.

BERLÍN. V stanovisku asociácie poľnohospodárov sa konštatuje, že zóna voľného obchodu by mohla viesť k narušeniu trhu. Nemeckí výrobcovia potravín by sa dostali pod tlak.
      Agrárny výbor nemeckého parlamentu sa zámerom vytvoriť zónu voľného obchodu s Kanadou začne zaoberať v Berlíne v pondelok (2. 6.).
      Otvorenie  trhu v navrhovanom rozsahu pre dovoz kanadského hovädzieho a bravčového mäsa pokladá za vysoký aj Nemecký zväz ochrany životného prostredia a prírody (BUND).
      Dohoda o vytvorení zóny medzi EÚ a Kanadou nie je ešte pred záverečnými rokovaniami, hoci Európska komisia a predstavitelia Kanady sa vlani v októbri dohodli, že v prípade jej vstupu do platnosti sa medzi partnermi zruší 99 % ciel. Návrh dohody s Kanadou by mal slúžiť aj ako vzor pre dohovor o zóne voľného obchodu medzi EÚ a Spojenými štátmi.
      Členovia EÚ vyvážajú do Kanady ročne agrárne produkty za 2,9 miliardy eur, opačným smerom sa dovážajú potraviny za 1,9 miliardy eur.
      Nemecké agrárne združenia vidia vo vytvorení zóny  príležitosť, aby európski vývozcovia zvýšili do Kanady dodávky mliečnych výrobkov a vína. Škodu by nemali utrpieť ani producenti piva. Kanada uznala jedinečnosť 145 produktov z konkrétnych zahraničných oblastí a chce ich osobitne ochraňovať.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down