17.03.2015 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využitie morských rias pri pestovaní rastlín

Morské riasy predstavujú najbohatší zdroj živín, prírodných fytohormónov, organických a bioaktívnych látok, ktoré podporujú priaznivo rast a vývin rastlín.

Vďaka moderným biotechnológiám dokážeme ich unikátne vlastnosti využívať aj na našich poliach.

Morské riasy -  biostimulátory rastu

Jednotlivé komponenty morských rias vrátane fytohormónov pôsobia v rastlinách ako rastové látky ovplyvňujúce metabolizmus bunky. Vzájomná súhra týchto látok podporuje priaznivo interné procesy rastlín s dopadom na rast a celkové úrody poľnohospodárskych plodín. Na základe tejto skutočnosti dostali morské riasy v poľnohospodárskej praxi pomenovanie biostimulátory. Prípravky na báze morských rias môžu pôsobiť na rastliny počas celého životného cyklu, tzn. od klíčenia až po zrelosť. Ich účinky na rastliny je možné zhrnúť nasledovne:

  • po namorení zvyšujú energiu klíčivosti (rýchlejšie a rovnomernejšie vzchádzanie),
  • podporujú vetvenie koreňového systému rastlín a jemného koreňového vlásnenia,
  • pôsobia ako hnojivo, pričom zároveň zvyšujú využiteľnosť a príjem makro a mikro živín,
  • podporujú nárast celkovej sušiny a nadzemnej biomasy,
  • majú silný protistresový účinok (sucho, chlad, zamokrenie, vysoké teploty, zasolenie),
  • posilňujú prirodzenú obranyschopnosť rastlín voči chorobám,
  • zlepšujú vyfarbenosť plodov ovocia a zeleniny a predlžujú ich skladovateľnosť,
  • zvyšujú kvalitu produkcie (obsah škrobu, bielkovín, cukrov, vitamínov...).

Široké portfólio prípravkov

Portfólio spoločnosti Agrobiosfer, s.r.o. zahŕňa širokú škálu prípravkov na báze morských rias (AlgaSoil, Alga 600, Alga 300++PAlga 300++KRootMostAlgreen), ktorých kvalita a účinky sú overené viac ako 20 ročným výskumom. Ich cielené použitie v priebehu vegetácie

sa pri pestovaní poľných a záhradných plodín pozitívne odráža v dosiahnutých úrodách. Priaznivý vplyv výťažkov morských rias na výšku a kvalitu úrody môžu pestovatelia zaznamenať nielen v priaznivých, ale aj v extrémnych rokoch (sucho, záplavy) na uľahnutých pôdach, ale aj pri agronomických prešľapoch, ako je napr. použitie razantnejšieho herbicídu, alebo nevyrovnanej dávky použitých hnojív.

 

Čo je to Alga 600 a ako sa využíva?

Pilotným produktom spoločnosti Agrobiosfer, s.r.o.  je  biostimulant Alga 600, ktorý využívajú pestovatelia  vo viac ako 100 krajinách sveta. Tento čisto prírodný extrakt z hnedých morských rias obsahuje množstvo minerálov (N, K, S, Ca, Fe, Mg, Cu), prírodných fytohormónov (cytokiníny, giberelíny, auxíny) a bioaktívnych látok (aminokyseliny, kyselina algínová, betaíny...) s výnimočnými účinkami. Ide o vodorozpustný prášok, ktorý je kombinovateľný s prípravkami na ochranu rastlín a listovými hnojivami. Spoločná aplikácia prípravku v tank mixe umožňuje značne šetriť náklady, ktoré sú spojené s prejazdom postrekovača po poli. Pre dosiahnutie maximálnej úspešnosti pri pestovaní poľných plodín, odporúčame aplikovať prípravok počas vegetačnej sezóny aspoň dva krát v dávke 0,5 kg/ha. Veľkou výhodou daného produktu je aj jeho certifikácia do ekologického poľnohospodárstva.

 

Jarná aplikácia Alga 600 v repke

V tomto období sa snažia mnohí z Vás maximálne podporiť svoje porasty, prostredníctvom aplikácie dusíka a síry, čo má svoje opodstatnenie. Jarným regeneračným zásahom stimulátora Alga 600 môžeme repke značne napomôcť pri príjme týchto prvkov, pričom jej zároveň dodávame mikro živiny a bioaktívne látky, ktoré posilnia jej kondíciu a urýchlia regeneráciu. Na mnohých lokalitách bude limitujúcim faktorom koreňový systém, ktorý je slabý. Tento nepriaznivý stav je pripisovaný nadmerným zrážkam, ktoré spôsobili v jesennom období rozsiahle zamokrenie pozemkov. Na základe tejto skutočnosti bude potrebné repke pomôcť pri jeho regenerácii a tvorbe. Práve aplikácia Alga 600 (0,5 kg/ha) je predpokladom tvorby bohatého koreňa, ktorý lepšie využíva vodu, živiny a zároveň pomáha rastlinám zdolávať nástrahy jarného počasia. Okrem toho sa prejaví pozitívny efekt Alga 600 aj pri zakladaní bočných vetví, ktoré sú základom tvorby generatívnych orgánov.

 

Vyskúšajte si úspešný produkt aj Vy

V tomto čísle môžete nájsť vzorku Alga 600, ktorá sa môže stať Vašim veľkým pomocníkom pri pestovaní zeleniny, ovocia, ale aj interiérových a exteriérových kvetín. Spôsob aplikácie prípravku nájdete na zadnej strane obalu. Ovocie a zelenina reagujú na produkt vyššou násadou (paprika, maliny...), vyrovnanými a väčšími plodmi (rajčiny, jablká...), pričom sa zvýrazňuje ich chuť prostredníctvom lepšieho pomeru cukrov a vitamínov. V prípade použitia biostimulanta pri pestovaní kvetín sa môžete tešiť na vysokú násadu kvetov, ktoré budú lepšie vyfarbené a zároveň budú aj dlhšie kvitnúť. Ak Vás daný produkt zaujal, môžete si jeho malospotrebiteľské balenie objednať v našom e-shope (www.agrobiosfer.sk). Pre viac informácii o našich produktoch, ako aj veľkoobjemových baleniach neváhajte kontaktovať našich obchodných zástupcov, ktorí sú Vám k dispozícii.

 

Ing. Zuzana Balátová, PhD.

Produktový manažér

Agrobiosfer, s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down