26.03.2015 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyvezieme asi 100.000 jahniat, v Európe stúpa dopyt i cena

Približne 100.000 kusov jahniat vyvezú pred Veľkou nocou slovenskí farmári na zahraničné trhy. Bude to mierne viac ako vlani. TASR to povedal Slavomír Reľovský zo Zväzu chovateľov oviec a kôz (ZCHOK).

 ZVOLEN.  "Vývoz sa začal už minulý týždeň. Ceny za kilogram živej váhy sa tento rok pohybujú zhruba na úrovni 2,6 až 2,7 eura, čo je tiež o niečo viac ako minulý rok," uviedol.
      Podľa Reľovského je evidentné, že dopyt po jahňacom mäse v Európe z roka na rok stúpa. "Je to totiž mäso najmenej zasiahnuté intenzitou, bez akýchkoľvek prídavných látok," konštatoval. Naše jahňatá majú pritom povesť ako jedny z najkvalitnejších.
      Slovenské jahňatá putujú najmä odberateľom do Talianska, ale časť ide aj do Grécka či Turecka a v poslednom čase i do Rakúska a Nemecka. "V týchto krajinách je totiž silná moslimská komunita a jahňacina je ich tradičným pokrmom," pripomenul.
      Veľká časť jahniat končí už aj na Slovensku. Umožnili to najmä predaje z dvora. Zväz preto neustále pokračuje v razení hesla: Nájdi si svojho baču. Záujemcovia o túto stále nedocenenú delikatesu kúpou jahniat priamo od chovateľa aj výrazne ušetria. "Neustále máme množstvo telefonátov od ľudí, najmä zo západného Slovenska, aby sme im poradili, kde môžu kúpiť voľne chované ovce či jahňatá."
      Najväčšími slovenskými exportérmi "veľkonočných" jahniat sú stále Agrokombinát Sabinov, ktorý zrealizuje väčšinu vývozu a Agrofarma Červený Kameň.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down