13.03.2013 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz veľkonočných janhiat

Slovenskí chovatelia vyvezú v tomto roku do zahraničia 90- až 100-tisíc veľkonočných jahniat. Bude by to asi o 20-tisíc menej ako vlani. Uviedol to riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Slavomír Reľovský.

„Nákupné ceny jahniat sa budú pohybovať zhruba na úrovni minulého roku, keď v priemere dosiahli asi 2,3 eura za kilogram živej hmotnosti. Mohli by byť však aj vyššie, keby chovatelia boli pri vyjednávaniach jednotní," uviedol riaditeľ. Dominantný a dnes v podstate jediný odberateľ z Talianska si tak diktuje cenu už niekoľko rokov.
Slovenské jahňatá putujú najmä do Talianska, ale časť ide aj do Grécka či Turecka. Naše jahňatá majú pritom povesť ako jedny z najkvalitnejších.
Podľa riaditeľa ich veľká časť končí už aj na Slovensku. „Odhadujeme, že niekoľko desaťtisíc sa ich už predá aj doma. Umožnila to nová legislatíva a predaje z dvora," uviedol S. Reľovský.
Zväz preto pokračuje v razení hesla: Nájdi si svojho baču. Záujemcovia o túto stále nedocenenú delikatesu kúpou jahniat priamo od chovateľa aj výrazne ušetria. Kým cena jahňacieho mäsa v reťazcoch sa pohybuje od 10 do 12 eur za kilogram, na salaši ho predávajú za šesť až sedem eur. Pri živom jahňati je cena dokonca tri eurá. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down