22.10.2013 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výživa a stimulácia obilnín na jeseň

Pšenica patrí medzi najrozšírenejšie obilniny a pestuje sa takmer vo všetkých pôdne-klimatických podmienkach. Väčšina porastov je už zasiata a vyvstáva otázka ako pracovať so vzchádzajúcimi porastami. Podstatné je, aby boli porasty zapojené do zimy, mali dostatočnú koreňovú sústavu a boli odnožené. Tento stav dosiahneme včasnou aplikáciou stimulačných látok a výživy.

Význam mikroelementov vo výžive rastlín

Základná výživa pred sejbou je základom každého porastu. Podstatné je pred sejbou zapracovať do pôdy  podľa obsahu jednotlivých živín P, K, Mg, S a Ca na úpravu pôdnej reakcie. Nezabúdajme však na veľký význam mikroelementov, ktoré sú nevyhnutné re všetky plodiny, majú vplyv na enzymatické procesy v rastlinách a niektoré majú aj stimulačné účinky, aj keď sú prijímané vo veľmi malom množstve.

Mangán na podporu odnožovania

Aplikácia mangánu v obilninách má z pohľadu fyziológie rastlín významný dopad na odnožovanie. Obsah mangánu v rastlinách znižuje apikálnu dominanciu, čím sa podporí odnožovanie. Takisto je dôležitý pri redukcii NO2- na NO3-.

Meď pre lepší príjem dusíku

Obilniny všeobecne reagujú na nedostatok medi veľmi razantne. Spočiatku majú rastliny normálny vývoj, neskôr dochádza k odumieraniu apikálnych listov, k ich zasychaniu a sfarbeniu výrazne dožlta. Spoločne so železom sa podieľa na redukcii nitrátov. Aplikovanie na jeseň alebo na jar je nevyhnutná pri chladnom počasí. Meď podporí v tomto prípade lepší príjem dusíka rastlinou.

Železo významné pre fotosyntézu

Železo je prvok, ktorý je v rastline málo pohyblivý a jeho deficit sa prejavuje na mladých listoch výrazným zosvetlením listovej plochy so zachovaním žilnatiny – chloróza. Až 90 % prijatého železa sa sústredí v chlorofyle, preto má veľký význam z pohľadu fotosyntézy.

Bór pre rast koreňov a väčšiu odolnosť

Pri intenzívnom pestovaní predstavuje aplikovanie bóru samozrejmosť. Bór pôsobí na rast koreňov, zvyšuje odolnosť voči mrazu a tiež proti hnilobám.

Ošetrenie obilnín na jeseň

Od štádia 3. listu je vhodné aplikovať stimulačné látky na báze morských rias (Alga 300++ high P v dávke 1 l/ha) alebo humínové kyseliny (Humic Total v dávke 0,5 kg/ha) za účelom podpory rastu veľkého objemu koreňov. Následne po aplikácii dôjde k skoršiemu vstupu a podpore odnožovania, silnej protistresovej ochrane a zlepšeniu vitality rastlín (obrázok).

Pomocou foliárnej výživy s komplexom mikroprvkov v chelátovej forme pod názvom MicroRich (Mn, Fe, Zn, Cu, B, Mg, K) v dávke 0,5 l/ha sa zvýši prijateľnosť jednotlivých živín a ich využiteľnosť.

Pre oneskorené porasty je nevyhnutné pridať tiež menšiu dávku dusíka, najlepšie 5% roztoku močoviny.

Pre jačmeň ozimný a skôr siate porasty odporúčame aplikovať prípravok SoftGuard, ktorý pôsobí preventívne proti vírusovým, hubovým a bakteriálnym chorobám, ku ktorým budú tieto porasty náchylné.

Tabuľka: Výsledky poloprevádzkového pokusu na pšenici ozimnej (Slovensko, 2013)

Variant

Termín aplikácie

Dávka/ha

Úroda v t/ha

Navýšenie

Kvalita

Navýšenie v €/ha

Prírastok k zisku €/ha

t/ha

%

Kontrola

-

-

5,5

-

-

A

-

-

HumicTotal

Jeseň, 3. list

0,5 kg

6,5

1,0

18,2

E

150

124

Alga 300++P

Jar, odnožovanie

0,7 l

AminoTotal

Vlajkový list

0,3 kg

 

 

 

 

 

Skúsenosti z prevádzkových podmienok

Z výsledkov po ošetrení produktami spoločnosti Agrobiosfer, s.r.o., v pokuse na pšenici ozimnej došlo ku zvýšeniu úrody o 1 t/ha, zlepšeniu potravinárskych parametrov do kategórie E, čo v konečnom dôsledku prinieslo pestovateľovi k zisku navyše  124 Eur/ha (tabuľka).

Pre viac informácií o možnostiach ošetrenia ozimín kontaktujte obchodného zástupca a navštívte webovú stránku s e-shopom www.agrobiosfer.sk.

Ing. Pavol Krempa, PhD.

Obchodný manažér

Agrobiosfer, s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down