30.05.2014 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výživa, ochrana a biostimulácia viniča

Vinič hroznorodý je prastará kultúra, ktorá má na Slovensku dlhodobú tradíciu a význam. Jednotlivé vinohradnícke regióny sa typicky prenášajú aj do finálneho produktu – vína. Podpora slovenského vinohradníctva a vinárstva je prioritou číslo jedna a v rámci zachovania a zvyšovania plôch viniča je potrebné produkovať víno vysokej kvality. Toto je cieľom aj spoločnosti Agrobiosfer, ktorá sa zameriava na zvyšovanie úrody a jej kvality prostredníctvom produktov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.
Z pohľadu výživy je veľmi dôležité racionálne hnojenie a taktiež využívanie nových intenzifikačných vstupov počas vegetácie. Týmito zásahmi môžeme cielene ovplyvniť výšku úrody ale i jej kvalitu.

Dôraz na zdravotný stav

Hlavné zásahy proti chorobám v rámci vegetácie začínajú už pred kvitnutím a končia posledným postrekom až na strapec. V rámci tejto ochrany je vhodné fungicídy kombinovať s prípravkom SoftGuard v dávke 1,2 – 1,7 l/ha, ktorý zvýši účinnosť a využiteľnosť fungicídu, ale zároveň pôsobí preventívne proti hubovým, bakteriálnym a vírusovým chorobám a ich následnému šíreniu. Je možné ho použiť počas celej vegetácie, patogény si nevytvárajú rezistenciu na účinnú látku a má nulovú ochrannú dobu. Počas vegetácie je vhodné doplňovať i mikroelementy, na ktoré vinič reaguje veľmi pozitívne, preto odporúčame aplikáciu prípravku MicroRich v dávke 0,5 l/ha, ktorý obsahuje mikroelementy v najlepšie prijateľnej chelátovej forme.

Podpora kvitnutia

Dobré a bezproblémové kvitnutie je základným kameňom dobrej úrody. Každý zásah prípravkami na báze morských rias pred kvitnutím cielene na jeho podporu je významný. Aplikácia prípravku na báze morských rias Alga 600  v dávke 0,5 kg/ha podporuje kvitnutie a násadu kvetov a chráni proti stresovým faktorom. V tejto fáze je dôležitá aplikácia bóru – ProBoron v dávke 0,5 – 0,75 l/ha (organicky viazaný bór) proti sprchávaniu bobúľ a taktiež podpory kvitnutia.

Vývoj po odkvitnutí

V tejto fáze je podstatné udržať listy čo najdlhšie zelené a pri plnom výkone, aby sme dosiahli jednak vysokú úrodu ale i cukornatosť. S fungicídom aplikujeme prípravok Algreen v dávke 0,7 – 1 l/ha, ktorý podporuje tvorbu listovej plochy a zabezpečí porast proti stresovým faktorom. Veľkosť listovej plochy a výkon fotosyntézy v ďalšom štádiu rastu je priamo spojená aj so zvyšovaním kvality a cukornatosti hrozna. Spoločne s Algreenom odporúčame aplikovať prípravok AmiCa (komplex aminokyselín s vápnikom), ktorý prispieva k obranyschopnosti proti chorobám a zabraňuje poškodzovaniu mladých listov a lámaniu výhonov.

Zvyšovanie cukornatosti

Z pohľadu optimálnej cukornatosti je dôležitá veľkosť listovej plochy. Preto v štádiu začiatku zamäkania bobúľ aplikujeme prípravok Alga 300++K  v dávke 1 l/ha, ktorý podporí green efekt, ale hlavne zvýši obsah cukrov v bobuli.  Vysoký obsah draslíka je potrebný spoločne s fytohormónami na syntézu cukrov.

Skúsenosti z prvovýroby

V rámci pokusov vo viniči sme založili prevádzkový pokus na odrode Chardonay. V porovnaní s kontrolou sa dosiahla úroda o 1,29 t/ha a cukornatosť sa zvýšila z 16,08 na 19,33 (merané refraktometricky).

Tabuľka 1. Výsledky prevádzkového pokusu na viniči, odroda Chardonay, 2013

Variant

Dávka/ha

Cukornatosť v °NM

Úroda v t/ha

Navýšenie

Náklady na aplikáciu

KEE

°NM

t/ha

%

Kontrola

-

16,08

15,86

-

-

-

-

 

 

Algreen
Alga 600
SoftGuard

1 l/ha

19,33

17,14

3,25

1,29

8,13

516,00

59,49 EUR

8,67

0,5 kg/ha

2x 1 l/ha

 

Listovú výživu a biostimuláciu je dnes možné chápať ako neoddeliteľnú súčasť intenzívnej agrotechniky pre podporu maximálneho využitia genetického potenciálu a potlačenia negatívneho pôsobenia stresových faktorov počas vegetácie.

Pre viac informácií kontaktuje našich obchodných zástupcov a navštívte webstránku s e-shopom www.agrobiosfer.sk

Ing. Pavol Krempa, Ph.D.

Obchodný manažér

Agrobiosfer, s. r. o

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down