15.02.2019 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Významní živočíšni škodcovia jarnej repky

Na jarnej repky škodia okrem stonkových krytonosov podstate tie isté druhy fytofágov, ako na repke ozimnej, ale ich význam nie je vždy rovnaký. Niektoré druhy sú omnoho nebezpečnejšie a častejšie sa vyskytujú na jarnej, ako na ozimnej repke, niektoré zase opačne. Už počas vzchádzania na jar najnebezpečnejšími škodcami sú skočky rodu Phyllotreta, na rozdiel od repky ozimnej, kde často nezapríčiňujú významné škody, na jarnej repky sú to kľúčoví škodcovia.

V období vzchádzania a predlžovacieho rastu, môžu na jarnej repke škodiť slizniaky, larvy prvej generácie lariev piliarky repkovej a kvetárky kapustovej a tiež jarný kmeň krytonosa kapustového. Títo škodcovia jarnej repky škodia v období, keď je repka mladá a tiež najcitlivejšia na poškodenie, nezvládnutie ochrany proti nim je príčinou preorávania porastov, alebo výrazného zníženia hustoty porastu, čo znamená aj zníženie úrody.

Skočky rodu Phylotreta

Na repke na jar, rovnako ako aj v jeseni, škodí niekoľko druhov skočiek, z ktorých najvýznamnejšie sú: skočka kapustová - Phyllotreta nemorum, skočka poľná - Phyllotreta undulata, skočka čierna - Phyllotreta atra a skočka čiernonohá – Phyllotreta nigripes (Chrysomelidae, Coleoptera).

Skočky sú chrobáky menších rozmerov (2 - 3,5 mm) s vyklenutým telom. Imága majú často kovovolesklé, alebo pestro sfarbené krovky. Nohy sú krátke, chodidlá majú štyri články. Zadné nohy majú skákavé. Larvy sú oligopódne a obyčajne pokryté chĺpkami, bradavičkami, hrbolčekmi.

Tieto skočky majú jednu generáciu do roka, prezimujú v štádiu imága v pôde v rôznych úkrytoch. Aktívne začínajú byť skoro na jar už začiatkom apríla, najprv sa živia na burinách a neskôr prechádzajú na vyklíčené, alebo presadené rastliny z čeľade kapustovitých. Veľmi sú aktívne počas slnečného a teplého počasia. Po dospelostnom žere, oplodnené samičky kladú vajíčka do pôdy, okrem skočky kapustovej, ktorá vajíčka kladie na listy hostiteľských rastlín. Vyliahnuté larvy skočky kapustovej sa vžierajú do listov a vytvárajú v nich chodbovité míny. Larvy ostatných troch druhov skočiek žijú v pôde a živia sa korienkami kapustovitých rastlín. Štádium larvy trvá 10 - 30 dní v závislosti od teploty a vlhkosti. Kuklenie prebieha v povrchových vrstvách pôdy. Štádium kukly trvá od 1 do 3 týždňov. Imága novej generácie sa zjavujú v lete a živia sa na kapustovitých rastlinách až do konca jesene, keď odchádzajú na prezimovanie.

Suché a teplé počasie na jar umožňuje masový výskyt skočiek. Ich migrácie na porasty hlúbovín začínajú, keď je teplota vzduchu nad 18°C. Teploty pod 15°C zastavujú ich aktivitu. Dlhotrvajúce dažde tiež znemožňujú masovému výskytu skočiek.

Dospelé jedince skočiek patria k mimoriadnym škodcom repky. Klíčiacim rastlinkám obhrýzajú klíčne listy plytko pod povrchom pôdy a rastlinky následne nevzídu. U vzídených rastlín vyhrýzajú do listov plytké jamky, alebo malé dierky o veľkosti 1 až 3 milimetre. Listy sú niekedy husto prederavené a následne zasychajú. Pri premnožení sú schopné zničiť porasty vzchádzajúcich kapustovitých rastlín. Ohrozené sú najmä porasty do štádia dvoch pravých listov, ktorých rast je spomalený suchom. Pri silnom výskyte škodcu sú najviac ohrozené pomaly vzchádzajúce rastliny do štádia dvoch pravých listov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down