09.11.2020 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vzchádzanie kukurice s radosťou, nie starosťou

Založenie porastu so správnou hustotou jedincov a ich homogénny dynamický vývoj je nutnosťou pre vyťaženie potenciálu genetiky, stanovišťa aj všetkých vstupov pri každej plodine.

Pri kukurici to platí dvojnásobne. Mladé rastliny je potrebné chrániť nielen pred pôvodcami chorôb a škodcami, ale aj pred pôsobením niektorých abiotických stresorov, a to do maximálnej možnej miery. Iba tak možno naštartovať porast na plný výkon.

Z tohto dôvodu sme sa vo vývoji moridiel zamerali na viacero oblastí:

  1. Zamedzenie infikovania klíčiacich rastlín kukurice rozličnými kmeňmi fuzárií, Rhizoctonia solani aj celou skupinou pôvodcov padanie klíčiacich rastlín.
  2. Redukcia stresových reakcií rastlín, ktoré sú odpoveďou na pôsobenie sucha a chladu v jarných mesiacoch.

    Pre sezónu 2021 zavádzame v kukurici pre jednoduchosť dve hladiny morenia. Plne fungicídne morenie pod názvom Elevation a plne fungicídno-insekticídne morenie výstižne nazvané Elevation Plus. Pri každom hybride osiva kukurice Syngenta nájdete pre ľahkú orientáciu príslušný názov použitého morenia.

 Čo získate pri nákupe osiva kukurice Syngenta

   V sezóne 2021 bude každé osivo kukurice od Syngenty komplexne fungicídne ošetrené morením Elevation. Veľká časť portfólia bude navyše ošetrená fungicídno-insekticídne a označená ako Elevation Plus. Získavate tak rýchly a jasný prehľad s možnosťou lepšej orientácie a výberu.

S morením Elevation na plný výkon

    Program Elevation prináša komplexnú úroveň v oblasti ochrany vzchádzajúcich porastov kukurice, a to aj v menej priaznivých podmienkach na jar. Mladým rastlinám zabezpečuje kompletnú ochranu voči chorobám prenosným osivom aj pôdou a redukuje zárodky patogénov, ktoré môžu škodiť aj v následných plodinách. Podporuje rozvoj koreňového systému a tým umožňuje porastu ľahšie prečkať suché periódy.

Program Elevation spoľahlivo chráni genetický potenciál vami zasiateho osiva kukurice.

    Program Elevation Plus je pre tých, ktorí chcú svoje porasty chrániť s najvyššou mierou flexibility. Takto ošetrené osivo je navyše, v porovnaní s programom Elevation, ošetrené aj insekticídne. Ponúka riešenie drôtovcov - lariev kováčikov Elateridae, ktorých výskyt a škody v porastoch sú hlásené každý rok zo stále väčšieho počtu lokalít. Program Elevation Plus tak zahŕňa insekticídne morenie doposiaľ známe pod názvom Force 20 CS.

Program Elevation ponúka spolupôsobenie piatich fungicídnych účinných látok

   Zástupcom najpokročilejšej skupiny fungicídov – karboxamidov -  je účinná látka sedaxane. Má pozitívny morforegulačný účinok na rozvoj koreňového systému aj za sucha (tzv. technológia Rooting Power). Týmto program Elevation posilňuje porast kukurice v suchších periódach jari, ktoré poznáme z posledných rokov. Navyše pôsobenie koreňomora, ktorého reguluje, sa v mnohých plodinách stáva čoraz častejšie významnejším problémom. Táto pôdna patogénna huba dlhodobo zamoruje pôdu a škodí v mnohých plodinách, napríklad v porastoch zemiakov, cukrovej repy, hrachu, slnečnice či obilnín. Práve zaradenie morenia Elevation umožní potlačenie inokula tohto patogéna v pôde a tým pomáha aj v následných plodinách, kde by mohol kukuričiar koreňový spôsobiť straty na úrode.

      Zo skupiny fenypyrolov je tu širokospektrálny kontaktný fungicíd s reziduálnym účinkom - fludioxonil. Ten eliminuje hospodársky významné druhy húb z tried Ascomycetes, Basidiomycetes a Deuteromycetes (Fusarium spp. – predovšetkým Fusarium graminearum a culmorum, Rhizoctonia spp., Helminthosporium spp.).

      Z fenylamidov je zastúpený metalaxyl-M, systémový fungicíd, ktorý je veľmi dobre prijímaný semenami a translokovaný do všetkých častí klíčiacich rastlín. Účinkuje proti pôvodcom tzv. padania klíčnych rastlín (Pythium spp., Fusarium spp., Aspergillus spp., Penicillium spp., atď.).

     Azoxystrobin zo skupiny strobilurínov sa veľmi dobre šíri pletivami klíčnych rastlín a pôsobí proti Rhizoctonia solani a taktiež proti patogénom rodu Pythium spp. Popri fungicídnom pôsobení zaisťuje program Elevation posilňujúci fyziologický efekt, ktorý sa prejaví vyššou vitalitou rastlín počas chladného priebehu jari.

     Tiabendazole zo skupiny azolov rozširuje účinnosť moridla v oblasti patogénov zo skupiny Fusarium spp. a to najmä o Fusarium subglutinans a Fusarium proliferatum. Významne tak ďalej posilňuje pôsobenie účinnej látky fludioxonil.

     Vyskúšajte v sezóne 2021 hybridy ošetrené v rámci programu Elevation a chráňte plne svoje porasty kukurice pred pôvodcami chorôb prenosných pôdou aj osivom, aby ľahšie prečkali suchšie a chladné periódy. Prípadne porastom doprajte navyše ochranu pred drôtovcami a siahnite po programe Elevation Plus.

Autor: RNDr. Ondřej Skala

                Syngenta Czech and Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down