06.04.2011 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vznikla Svetová poľnohospodárska organizácia

Zabezpečenie dostatku potravín, vyrovnanie sa s klimatickými zmenami, zlepšenie životnej úrovne roľníkov, zvýšenie ekonomickej životaschopnosti vidieka, väčšia kontrola cenových výkyvov – to sú hlavné oblasti, na ktoré sa plánuje sústrediť novovzniknutá Svetová poľnohospodárska organizácia.

Na založení novej Svetovej poľnohospodárskej organizácie sa minulý týždeň v belgickom Bruseli zhodlo päťdesiat agrárnych organizácií a združení z celého sveta.
„Dnešok je historický okamih. Vzhľadom na rastúcu volatilitu agrárneho trhu a nutnosť zabezpečenia dostatku potravín spojí táto organizácia poľnohospodárov a družstvá z celého sveta, aby si mohli vzájomne vymeniť názory a našli spoločné riešenia. Organizácia sa zameria na pomoc pri zabezpečení celosvetového dostatku potravín, a to cestou spolupráce medzi národnými asociáciami a ich vzájomnou kooperáciou. Táto skutočnosť je dôležitá najmä preto, že do roku 2050 možno očakávať nárast dopytu po potravinách až o sedemdesiat percent. V tejto súvislosti treba posilniť investície do poľnohospodárskej výroby,“ vyhlásil Douglas Taylor - Freeme, zástupca africkej delegácie.
Ako zdôraznil Martin Haworth, predstaviteľ európskej delegácie, nová Svetová poľnohospodárska organizácia sa zameria aj na zlepšenie životných podmienok na vidieku a posilnenie životaschopnosti vidieckych komunít na celom svete.
„Bez roľníkov žijúcich a pracujúcich na vidieku by sa tieto oblasti vyľudnili. Poľnohospodári pritom musia čeliť stále novým a novým výzvam, ako sú napríklad klimatické zmeny, a sú tiež konfrontovaní s vysokými vstupnými nákladmi. Ich príjmy z trhu sa kvôli obrovskej kúpnej sile supermarketov znižujú,“ vyhlásil Martin Haworth.
„Musíme preto zlepšiť ekonomickú životaschopnosť roľníkov a ich pozíciu v potravinovom reťazci, aby sme zabezpečili dynamický a konkurencieschopný agrárny sektor všade na svete,“ dodal.
„Potrebujeme zvýšiť svetovú produkciu potravín, ale musíme to urobiť ekologickým a sociálne zodpovedným spôsobom,“ povedal Roger Johnson, prezident americkej Národnej farmárskej únie.
„Množstvo roľníkov z ostatných krajín čelí vážnym ťažkostiam, ktoré spôsobujú klimatické zmeny a nesprávna vládna politika. Poľnohospodári z celého sveta sa potrebujú spojiť do jednej skupiny, aby zaistili, že sa podmienky pre týchto producentov nezhoršia,“ vyhlásil Roger Johnson.
Svetová poľnohospodárska organizácia bude sídliť v Ríme, kde má svoje sídlo i Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo OSN. Predpokladá sa, že obe platformy budú spolu úzko spolupracovať. Ako píšu členovia organizácie v deklarácii zo zakladajúceho stretnutia, ich hlavným cieľom je spojiť národné agrárne organizácie a družstvá, aby spoločne presadzovali svoje záujmy a vytvárali politiky, ktoré by viedli k zlepšeniu ekonomickej situácie výrobcov, ich rodín a vidieckych komunít. Príjem poľnohospodárov je často až o polovicu nižší než je priemerný príjem v rámci národných hospodárstiev.
Druhým hlavným cieľom organizácie je zabezpečenie dostatočného množstva potravín pre rastúcu svetovú populáciu. Medzi ďalšie oblasti, na ktoré sa chcú členovia novej agrárnej organizácie sústrediť, patrí zlepšenie vyjednávacej pozície roľníkov v rámci potravinového reťazca, čo by znížilo cenové výkyvy na trhu a zvýšilo ich zisky.
No a nezabudne sa ani na tému udržateľného rozvoja, ochrany životného prostredia a nové výzvy, ako sú klimatické zmeny či generačná výmena na vidieku. Ďalším krokom, ktorý by sa mal udiať ešte v tomto roku, bude valné zhromaždenie, kde sa budú bližšie konkretizovať body spomenuté v deklarácii.
MARÍNA URBÁNKOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down