14.03.2013 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vzťahy sú naďalej napäté

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorý upravuje obchodné vzťahy pri predaji potravín, zatiaľ nenaplnil očakávania slovenských potravinárov.

„Obchodné reťazce od našich potravinárov aj naďalej „vyberajú“ takzvané spätné bonusy. Upozorňujeme teda kontrolné orgány, aby začali v tomto smere konať," uviedol na tlačovej besede Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) jej predseda Milan Semančík.
Vzťah výrobcov a dodávateľov potravín s obchodnými reťazcami je aj naďalej napätý. Obchodné reťazce totiž podľa podpredsedu komory Dušana Janíčka vytvárajú tlak, ktorý sa presúva do logistických nákladov. „Tých 44 neprimeraných podmienok, ktoré boli citované priamo v zákone, sa snažia obchodné reťazce určitým spôsobom obísť, a to presunom takzvaných zadných marží do logistických nákladov," vysvetlil D. Janíček.
Komora však neupozorňuje iba na nedostatočnú aplikáciu zákona, ale aj na dumpingové ceny potravín. Také môžu podľa D. Janíčka vznikať iba pri zneužívaní daňového systému. V praxi je v súčasnosti podľa jeho slov situácia taká, že nedávno odhalený prípad daňového podvodu s bravčovým mäsom je iba "špičkou ľadovca". „Tieto kruhové obchody sa dejú v rámci Slovenska a krajín V4 veľmi masívne," podotkol podpredseda SPPK.
Viac sa dočítate v budúcom, 12. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down