01.08.2023 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

XERION má teraz viac výkonu v každom ohľade

CLAAS predstavil počas uplynulého týždňa v nemeckom Harsenwinkeli rad traktorov XERION 12, ktoré majú predstavovať nové top modely výrobcu. Dva nové modely sú v rade umiestnené vyššie ako XERION 4200 - 5000 a vyznačujú sa vysoko efektívnym konceptom nízkootáčkového pohonu 2.0, maximálnym výkonom až 653 k, asistenčným systémom CEMOS, enormným výkonom hydraulického čerpadla až 537 l/min a novou priestrannou kabínou so štvorbodovým zavesením. 

XERION už viac ako 25 rokov vytvára nové oblasti použitia a expanduje na nové trhy. Dva nové výkonné modely 12.590 a 12.650 sú navrhnuté pre tie najťažšie ťahové práce, ako je ťahanie širokých kultivátorov a sejačiek, či napríklad ťažkých vozov. Okrem Severnej a Južnej Ameriky, Strednej a Západnej Európy a patria medzi hlavné cieľové trhy krajiny ako Austrália.

Nové modeli v prevedení TERRA TRAC sú navyše vybavené novo vyvinutými, tlmenými pásovými nápravami od CLAAS Industrietechnik – vďaka čomu sú silnejšie ako kedykoľvek predtým: silnejšie z hľadiska ziskovosti, silnejšie z hľadiska ťahovej sily, silnejšie z hľadiska komfortu a silnejšie z hľadiska asistencie.

 

Počas mnohých diskusií so zákazníkmi CLAAS identifikoval štyri kľúčové vývojové ciele pre rad XERION 12. Sú nimi:

  • Vyššia ziskovosť vďaka nízkej spotrebe paliva, nízkym nákladom na údržbu a opotrebovanie a vysokej hodnote pri opätovnom predaji
  • Väčšia ťahová sila vďaka vysokému krútiacemu momentu, veľkej stykovej ploche, optimálne rozloženie hmotnosti 50:50 za všetkých prevádzkových podmienok a enormný hydraulický výkon
  • Väčší komfort vďaka priestrannej kabíne so štvorbodovým odpružením a vynikajúcim výhľadom do všetkých strán, tlmeným pásovým podvozkom TERRA TRAC a pohodlnému riadeniu
  • Významnejšia pomoc prostredníctvom CEBIS, CMOTION, CEMOS a GPS PILOT CEMIS 1200 .

Úspešný základný koncept s vysoko pružným stredovým rámom a dvoma riadenými nápravami bol prevzatý z modelov XERION 4200, 4500 a 5000 a prispôsobený tak, aby zodpovedal vyššiemu výkonu, vyššej hmotnosti a väčšiemu rozchodu. Nové trojuholníkové pásové jednotky TERRA TRAC alebo dvojmontáže až do rozmeru 800/70 R42 prenášajú výkon jemne a efektívne na podložku, zatiaľ čo obsluha má skvelý výhľad z veľkej, štvorbodovo odpruženej kabíny na všetky strany. Nízkorýchlostný koncept 2.0 predstavuje dokonalú syntézu medzi efektívnym, veľkoobjemovým motorom Mercedes-Benz a optimálne zladenou bezstupňovou prevodovkou – zastrešenou vysokovýkonnou nízkootáčkovou hydraulikou motora s najvyšším hydraulickým výkonom na trhu. S maximálnym výkonom až 653 koní a krútiacim momentom až 3 100 Nm.

Šesťvalcový motor Mercedes-Benz s objemom 15,6 l a koncepciou nízkych otáčok 2.0

Pokiaľ ide o technológiu motora, Mercedes-Benz bol opäť jasnou voľbou. Radový šesťvalec OM473 LA s objemom 15,6 l je známy z modelov JAGUAR a LEXION a spája obrovský krútiaci moment s úsporou paliva a nízkymi nákladmi na údržbu. V modeli XERION 12.590 poskytuje táto pohonná jednotka výkon 585 k od 1 600 ot./min a až 653 k v modeli XERION 12.650. Technológia turbodúchadla s obtokovým ventilom zaisťuje enormný vývoj výkonu aj pri nízkych otáčkach motora a maximálnu účinnosť pri plnom aj čiastočnom zaťažení súčasne. Výsledkom je, že maximálny krútiaci moment – ​​pôsobivých 3 100 Nm v modeli XERION 12.650 – je k dispozícii už pri 1 300 ot./min. Voľnobežné otáčky sú nastavené na nízkych 650 ot./min.

Chladiče motora, prevodovky, hydrauliky a náprav sú veľkoryso dimenzované pre maximálnu účinnosť a umiestnené pre ľahký prístup. Chladiaci priestor je možné vyčistiť stlačením tlačidla pomocou hydraulického reverzného ventilátora. Palivová nádrž v rade XERION 12 má objem 1 400 l, zatiaľ čo nádrže na AdBlue pojmú 90 l. Centrálna poloha palivovej nádrže znamená, že rozloženie hmotnosti traktora sa počas pracovného dňa nemení, ani keď hladina paliva klesá.

Motory určite nesklamú ani pri údržbe, s intervalom výmeny oleja 1 000 prevádzkových hodín a bezúdržbovým systémom dodatočnej úpravy výfukových plynov Stage V.

Plynule meniteľný pohon všetkých štyroch kolies je teraz k dispozícii s výkonom až 650 k

Rovnako ako všetky traktory CLAAS, aj nový rad XERION 12 je vybavený najnovšou generáciou bezstupňovej prevodovky CMATIC, ktorá je nenáročná na údržbu, odolná a dokonale prispôsobená optimálnej charakteristike krútiaceho momentu a spotreby motora. Od roku 2003 sa prevodovky v modeli XERION ukázali ako mimoriadne robustné, spoľahlivé a odolné aj v tých najťažších situáciách. Okrem toho jemný rozbehový a spomaľovací krútiaci moment plynulo meniteľných pohonov s deleným výkonom chráni náradie tým, že zabraňuje špičkovému zaťaženiu rámových konštrukcií a závesných zariadení spôsobené náhlym preradením alebo zaradením a odpojením náradia v pracovnej polohe. Napriek tomu XERION stále poskytuje plný krútiaci moment motora už od minimálnej rýchlosti 0,05 km/h.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down