02.05.2023 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z ochrany repky ozimnej v jarnom období 2023

Priebeh počasia počas roka zásadne ovplyvňuje nie len vývin rastlín, ale aj vývoj škodcov a chorôb a tým aj intenzitu napadnutia porastov.

Okienko odborníka

V uvedenom období sme na lepových doskách zaznamenali prvé jedince stonkových krytonosov, konkrétne na lokalitách v okolí Senca a Nitry. Chytených bolo 30 jedincov krytonosa štvorzubého a 3 jedince krytonosa repkového. Pitvaním samičiek sme zistili, že žiadna z nich nebola pripravená na kladenie vajíčok.

Prvý týždeň marca bol chladný, teploty sa pohybovali do 5°C. Nálety počas tohto obdobia neboli zaznamenané. Ale už v druhom týždni prišlo k otepleniu a teploty presahovali aj 10°C. Vtedy sme znovu zaznamenali nálet krytonosov. Obdobie so zvýšenými teplotami bolo striedané s krátkym obdobím chladného počasia a pretrvávalo až do konca mesiaca. Pestovatelia vtedy vykonali aj prvé aplikácie insekticídov. Najčastejšie na tento postrek použili insekticídy zo skupiny pyretroidov. Tí pestovatelia, ktorí prvý postrek vykonali začiatkom marca, druhý postrek vykonali už v druhej polovici marca, pričom najviac využívali kombináciu pyretroidného prípravku a jedinej povolenej účinnej látky zo skupiny neonikotinoidov, ktorou je acetamiprid.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down