21.02.2011 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z poradne ochrany rastlín

Chcel by som vo svojej záhrade obmedziť používanie chemických prípravkov. Uvažujem o nasadení dravých roztočov na ovocné stromy a vinič. Ktoré postreky budem môcť vynechať?
J. K., Vinosady

Dravé roztoče - v tomto prípade druh Typhlodromus pyri - sú určené na ničenie roztočov a roztočcov. Veľmi prospešná je ich prítomnosť najmä vo viniciach, kde dokážu eliminovať roztoče spôsobujúce kučeravosť (akarinózu) a plstnatosť listov viniča (erinózu - na obrázku).

Na jabloniach slúžia na ničenie roztočca ovocného a roztočca chmeľového. Z uvedeného teda vyplýva, že proti roztočom a roztočcom nebudete musieť striekať, ale proti ostatným hospodársky významým chorobám a škodcom bude potrebné počas vegetácie zasahovať. Náchylné odrody jabloní napríklad bude treba ošetrovať proti chrastavitosti a múčnatke a zo škodcov minimálne proti obaľovačovi jablčnému a voškám, vinič zase bude treba striekať proti peronospóre, múčnatke a botrytíde, prípadne proti obaľovačom. Nemali by ste zabudnúť ani na to, že vo výsadbách s nasadenými užitočnými organizmami je výber použiteľných prípravkov obmedzený. Dodávateľ dravých roztočov by vás mal o tom informovať.

Ing. JURAJ MATLÁK

FOTO - AUTOR

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down