18.03.2011 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z poradne ochrany rastlín

Počas minuloročnej vegetácie napadla najmladšie výhonky marhúľ nevídaná choroba. Najprv začali vädnúť konce a postupne celé výhonky. Akú ochranu treba použiť a v akom štádiu rastu marhúľ?
B. J., Nová Baňa

Usychanie koncov, ale i celých mladých výhonkov marhúľ, spôsobuje huba Monilia laxa, preto sa ochorenie nazýva aj moniliózou alebo moníliovou spálou. K infekcii dochádza vtedy, ak v období kvinutia stromov pretrváva daždivé a chladné počasie. Ochorenie sa veľmi často vyskytuje aj na višniach. 
V náchylnosti odrôd oboch ovocných druhov sú značné rozdiely, preto sa často stáva, že vedľa seba vysadené rôzne odrody vykazujú iný stupeň napadnutia. Huba prezimuje v tzv. moníliových múmiách ovocia, z ktorých sa na jar uvoľňuje obrovské množstvo spór. 
Ochrana proti moníliovej spále marhúľ (ale aj višní) spočíva v dvoch ošetreniach citlivých odrôd na začiatku a na konci kvitnutia stromov prípravkami Baycor 25 WP, Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Signum alebo Sporgon 50 WP. Postreky sú dôležité najmä za chladného a daždivého počasia, kedy aj kvitnutie stromov trvá dlhšie. Okrem chemickej ochrany treba usychajúce vetvičky počas vegetácie priebežne odstraňovať, a najneskôr v čase pučania kôstkovín treba zo stromov odstrániť aj zoschnuté moníliové múmie ovocia aj s kúskami priľahlých vetvičiek. 
Ing. JURAJ MATLÁK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down