14.03.2011 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z poradne ochrany rastlín

Doteraz sa na ošetrovanie cibule a póru proti mínerke pórovej používali prípravky Basudin a Diazol. Už sa nepredávajú a počul som, že už ani vlani na výnimku povolený Reldan nebude dostupný. Čím budeme chrániť cibuľoviny proti škodcovi v budúcnosti?
M. K., Lozorno

Máte pravdu. Prípravky Basudin 600 EW a Diazol 50 EW sa už nepredávajú a zásoby Reldanu sa ešte môžu používať do 31. júna 2011. Reldan 40 EC nebol povolený na ošetrovanie póru. Z toho vyplýva, že porasty cibule ešte môžeme proti jarnej generácii mínerky pórovej ošetriť po zistení charakteristických vpichov samičiek v listoch Reldanom, ale v prípade póru si budeme musieť vystačiť len s mechanickou ochranou, ktorú mnohí záhradkári už celé roky úspešne využívajú samozrejme aj pri ochrane cibule. 
Podmienkou úspešnosti mechanickej ochrany je zakrytie porastov cibuľovej zeleniny bielou netkanou textíliou vždy ešte pred začiatkom rojenia jednotlivých generácií. Z doterajších skúseností vyplýva, že proti prvej generácii mínerky pórovej treba porasty cibule zakryť okolo 10. apríla, proti druhej porasty póru a letných výsevov cibule okolo 15. augusta. Pri prvej generácii ich necháme zakryté 4 až 5, pri druhej generácii až 8 týždňov.
 Ing. JURAJ MATLÁK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down