14.03.2011 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z poradne ochrany rastlín

Vlani bol veľmi silný výskyt chrastavitosti jabloní. Kedy mám začať s postrekmi, aby sa situácia v tomto roku neopakovala?
F. Š., Siladice

V boji proti chrastavitosti jabloní vychádzame zo spôsobu života pôvodcu ochorenia - huby Venturia inaequalis. Z plodničiek, ktoré prezimovali v opadaných listoch z predchádzajúceho vegetačného obdobia, sa totiž od apríla do júna uvoľňujú tzv. askospóry huby. Ak je v tomto období daždivé počasie, dochádza k opakovaným infekciám listov i plodov. Napadnuté mladé plody sa výrazne deformujú, čím sa úplne znehodnotia. V miestach chrastičiek pokožka plodov často praská a plody druhotne podliehajú moníliovej hnilobe. V citlivosti na chrastavitosť sú medzi odrodami jabloní veľké rozdiely. 
V ochrane náchylných odrôd jabloní proti chrastavitosti sú rozhodujúce postreky v jarných mesiacoch. Prvý postrek treba urobiť najneskôr pred kvitnutím, druhý ihneď po odkvitnutí a v 10- až 14-dňových intervaloch treba pokračovať dovtedy, kým pretrváva daždivé počasie. Do konca marca by ste mali pohrabať a zlikvidovať aj opadané lístie jabloní z minulého roka (platí to aj pre hrušky). Výrazne tým znížite zdroj infekcie aspoň vo vašej záhrade. Napriek tomu však bude potrebné urobiť za daždivého počasia aj preventívne postreky, pretože spóry pôvodcu ochorenia môže priviať vietor aj z väčších vzdialeností. K dispozícii je široký sortiment prípravkov.
 Ing. JURAJ MATLÁK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down