13.02.2015 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z produktu Moja pôda získalo úver 117 roľníkov

Úverový produkt pre poľnohospodárov s názvom Moja pôda je podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) veľmi úspešný. Úvery z neho na nákup poľnohospodárskej pôdy totiž od júna 2013 až doteraz získalo 117 roľníkov a družstiev.

BRATISLAVA. Presnejšie to bolo 32 samostatne hospodáriacich roľníkov a 85 právnických osôb. Celkovo sa tak cez tento produkt schválili úvery vo výške 20,2 milióna eur, čo bolo o 200.000 eur viac, ako sa pôvodne predpokladalo.
      "Tieto úverové zdroje umožnili financovať nákup 9959 hektárov poľnohospodárskej pôdy," vyčíslil Jahnátek v Národnej rade SR na pravidelnej Hodine otázok. Kým produkt Moja pôda neexistoval, Slovenská záručná a rozvojová banka poskytla podľa jeho slov na financovanie nákupu poľnohospodárskej pôdy od roku 2005 do roku 2013 približne 3,3 milióna eur.
      Úvery cez Moju pôdu tak za rok a pol svojej existencie dosiahli šesťnásobok úverov poskytnutých za predchádzajúcich osem rokov. V produkte sa má preto podľa Jahnátka pokračovať. "Zatiaľ neuvažujeme o tom, že by bol daný nejaký strop na tento úverový produkt," doplnil šéf agrorezortu. Takže naďalej sa budú priebežne vyhodnocovať všetky žiadosti a nákup pôdy sa bude podporovať.
      V súčasnosti sa pripravuje aj jeho upravená forma, a to Moja pôda pre mladých poľnohospodárov. Má slúžiť na to, aby aj mladí poľnohospodári, ktorí nevedia ručiť tak ako existujúci roľníci, mohli kupovať do svojho vlastníctva pôdu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down