18.12.2018 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za 11 mesiacov stúpli ceny potravín v SR priemerne o 4,2 %

Priemerný rast cien potravín a nealkoholických nápojov na Slovensku dosiahol za 11 mesiacov úroveň 4,2 %, je to najviac v Európskej únii (EÚ). Za SR nasledovalo Rumunsko (4,1 %) a Maďarsko (3,9%). Médiá o tom v utorok informovala analytička Slovenského farmárskeho, družstva Eva Sadovská na základe údajov Štatistického úradu SR a Eurostatu.

BRATISLAVA. V EÚ ako celku stúpli ceny potravín v priemere o 1,9 %, v eurozóne o 1,7 % počas 11 mesiacov roka 2018, dodala. Naopak, pokles cien potravín evidovali Íri (– 2,1 %) a stagnáciu cien Dáni a Gréci (o 0,1 % a 0,4 %).
Medziročný nárast cien potravín dosiahol v novembri 2018 na Slovensku úroveň 1,0 %. Po výraznom zdražovaní z konca roka 2017 a z prvého polroka 2018 je to spomalenie, uviedla. V prvom polroku 2018 priemerný medziročný nárast cien potravín dosiahol úroveň 5,4 %, pripomenula Sadovská. "Počas nasledujúcich mesiacov inflácia potravín spomalila pod štyri percentá, v októbri bola evidovaná na úrovni 2,3 % a v novembri dokonca na už spomínanej úrovni 1,0 %," priblížila situáciu na trhu.
Vysoký rast cien počas prvej polovice roka 2018 ovplyvnili podľa nej dozvuky fipronilovej a maslovej krízy. V prípade vajec a masla boli ceny vyššie ako pred rokom o desiatky percent. "V druhom polroku efekty káuz už iba doznievali a ceny vajec či viacerých mliečnych výrobkov stagnovali, prípadne zaznamenali dokonca mierny pokles," vysvetlila Sadovská s tým, že fázy poklesu a rastu sa počas roka striedali v prípade cien mäsových výrobkov, ovocia a zeleniny. Neprehliadnuteľný bol pokles ceny cukru, ktorý spôsobil jeho prebytok v Európe a zrušenie kvót.
Aj napriek tohtoročnému zdražovaniu potravín patrí SR medzi krajiny EÚ s najnižšími cenami potravín a nealkoholických nápojov. Lacnejšie potraviny sú iba v šiestich krajinách EÚ. Na druhej strane, v Maďarsku, Poľsku a ČR majú potraviny a nealkoholické nápoje lacnejšie ako Slovensko, uzavrela analytička Sadovská.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down