Za bránami Carpathie

Nie tak dávno sa nám podarilo nazrieť za brány prievidzskej Carpathie. V našich podmienkach ide o významnú, proexportne orientovanú potravinársku fabriku, ktorých už - ruku na srdce - na Slovensku nemáme veľa...

Výpočet podnikov a závodov potravinárskeho charakteru, ktoré u nás zanikli v ostatnom štvrťstoročí, konkrétne po politicko-spoločenských zmenách v roku 1989, by bol poriadne dlhý. Preto dnes už pomaly musíme byť vďační za každú potravinársku fabriku na území SR, ktorá nielenže jestvuje, nielenže dobre funguje, ale ktorá svoju produkciu aj exportuje do veľkej časti sveta.

Duch miesta

Duch miesta jednoducho nepustí. Na pľaci, kde dnes stojí prievidzská Carpathia, bola potravinárska prevádzka už pred takmer 150 rokmi. Pravda, vtedy na tomto mieste stála pálenica…

Nepochybne veľmi významným medzníkom v histórii Carpathie sa stal rok 1992, kedy do firmy majetkovo vstúpila svetoznáma spoločnosť Nestlé S.A. Takto sa Carpathia dostala do portfólia najväčšej potravinárskej firmy na svete.

Nestlé S.A. bola založená v roku 1866. V súčasnosti v 150 krajinách zamestnáva 328-tisíc ľudí, a v 86 krajinách vlastní a prevádzkuje 418 závodov, v ktorých vyrába zhruba 2000 rôznych značiek tovaru. Tomu zodpovedajú aj tržby, ktoré napríklad v roku 2016 predstavovali 89,5 miliardy švajčiarskych frankov.

Samotná Carpathia bola založená pred 142 rokmi, a v súčasnosti je Nestlé Slovensko, kam patrí aj výrobný závod Carpathia, podľa tržieb 116. najväčšou firmou v SR a zamestnáva 785 ľudí.

O význame a rozmere firmy Nestlé Slovensko veľa napovedá aj skutočnosť, že ročné tržby z predaja produkcie v nej dosahujú 163,8 milióna eur, pričom tržby z predaja vlastných výrobkov prievidzskej Carpathie dosahujú 64,6 milióna eur.

Dosť však bolo strohých údajov a suchých čísel. Je načase dať slovo odborníkom.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *