20.02.2018 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za férovejšie a vyváženejšie vzťahy

V utorok, 13. februára tohto roku predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR do medzirezortného pripomienkového konania návrh nového zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Predkladatelia tohto zákona predpokladajú, že nový zákon by mal byť účinný od 1. júla 2018.

BRATISLAVA. Predkladatelia tohto zákona, ale aj podnikatelia, ktorí pôsobia v potravinárskom priemysle na Slovensku, si od zákona sľubujú, že po jeho uplatnení sa obchodné vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi potravín stanú férovejšími a vyváženejšími.

Redakciu týždenníka Roľnícke noviny o podrobnostiach predkladaného zákona informoval Ing. Michal Feik z Odboru komunikácie a marketingu MP RV SR.

Nová právna úprava má priniesť okrem iného elimináciu tzv. skrytých poplatkov, skrátenie lehoty splatnosti faktúr za potravinársky tovar, lepšiu kontrolu a prísnejšie sankcie voči tým subjektom, ktoré porušia predmetný zákon, a po novom sa zavádza aj možnosť podávania anonymných podnetov, reflektujúcich na možné porušenie tohto zákona.

„Neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch sú dôsledkom zneužívania ekonomickej sily jedného z účastníkov obchodného vzťahu, a väčšinou sa to deje na úkor dodávateľa. Prejavujú sa formou peňažných alebo nepeňažných plnení zo strany dodávateľa nad rámec dohodnutej kúpnej ceny. Ide napríklad o zľavu z kúpnej ceny, o skryté poplatky za marketing, o jednostranne nevyvážené zmluvné vzťahy alebo o platby za zaradenie do registra dodávateľov. Novým zákonom tomu chceme zabrániť,“ uviedla v tejto súvislosti Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Zneužívanie silnejšej pozície v obchodnom vzťahu má podľa jej slov ďalekosiahle následky, a v konečnom dôsledku negatívne vplýva nielen na potravinárstvo, ale aj na poľnohospodársku prvovýrobu a ohrozuje aj samotnú potravinovú bezpečnosť Slovenska. Toto zneužívanie silnejšej pozície však na vlastnej koži pociťujú i spotrebitelia, keďže v jeho dôsledku často dochádza k diskriminácii domácich odberateľov, a tlak na nižšie nákupné ceny vedie zasa ku znižovaniu kvality potravín.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down