08.04.2022 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za kubický meter javora horského zaplatil záujemca v dražbe 2777 eur

      Banská Bystrica 8. apríla (TASR) – Javor horský sa stal doposiaľ na tohtoročnej jarnej verejnej dražbe dreva štátnym podnikom Lesy SR najlukratívnejším stromom. Kupujúci ponúkol za kubický meter tohto stromu 2777 eur.
      „Túto cenu ponúkla firma MEF-Slospe za vyše osemmetrový javor s priemerom 127 centimetrov,“ uviedla pre TASR
hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.


      Aj najvyššie ohodnotený kus, čo sa týka ceny, bol javor horský. „Za vyše 11-metrový výrez s priemerom 59 centimetrov zaplatila rovnaká firma 6466 eur,“ dodala hovorkyňa. Tento strom pochádzal z lokality Javorie, z porastu s vekom približne 110 rokov.
      „Verejné dražby dreva nám ukazujú, že po vzácnom dreve je stále veľký dopyt. Kvalitné sortimenty vedia najviac oceniť najmä spracovatelia, ktorí sa venujú výrobe dýh či hudobných nástrojov,“ povedal poverený generálny riaditeľ Lesov SR Matej Vigoda.
      Drevo na jarných dražbách pochádza zo zimných ťažieb. Znamená to, že v ňom neprúdi miazga a dochádza k minimálnemu poškodeniu pri manipulácii s ním. Drevo sa vďaka nízkym teplotám neznehodnocuje a finančne sa maximálne zhodnotí. Má tiež vysoký stupeň odolnosti voči hubám a živočíšnym škodcom.
      Dražby dreva sú pre Lesy SR, ako aj obchodníkov lukratívnou záležitosťou. Najcennejšie kusy dreva putujú zo Slovenska do rôznych končín sveta. „V Maďarsku, Francúzsku a USA sa z našich dubov vyrábajú kvalitné a vysoko cenené barikové sudy. Špeciálny 'fládrový' javor horský s vlastnosťami rezonančného dreva vyhľadávajú v Japonsku a Taliansku, aby z neho vyrobili hudobné nástroje,“ približuje Debnárová.
      „Na dražbe ponúkame najkvalitnejšie kmene, to najlepšie, čo máme. Ide o drevo mimoriadnej kvality s minimálnym podielom chýb. Veľmi žiadané sú napríklad dubové výrezy bez tzv. spiacich očiek, čo je nevyhnutné na výrobu sudov štiepaním,“ hovorí riaditeľ Odštepného závodu Tribeč Daniel Benček.
      V ponuke boli zatiaľ počas jarných dražieb desiatky kusov kmeňov rôznych dĺžok v celkovom objeme viac ako 5500 kubických metrov dreva. Z drevín mali v dražbách zastúpenie najmä duby zimné a duby letné, ale aj javory horské, orechy čierne, smrekovce, borovice, jasene, orechy čierne či buky a čerešne.  

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down