06.10.2014 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za zdravú a našu hydinu

Na území SR v súčasnosti pôsobí spolu 45 prevádzok, ktoré sa zaoberajú spracovaním a balením hydinového mäsa. Avšak iba tri z nich majú aj bitúnky, a iba v týchto prevádzkach je stály veterinárny dozor.

BRATISLAVA. Členské firmy, združené v Únii hydinárov Slovenska (ÚHS), sa dožadujú toho, aby boli úradné kontroly hydiny a hydinového mäsa rozšírené na všetkých stupňoch, kde sa s touto komoditou narába či zaobchádza.

Domácim spracovateľom hydinového mäsa sú tŕňom v oku predovšetkým tzv. „prebaľovači“, teda firmy, ktoré nemajú vlastné bitúnky, ale zaoberajú sa len tzv. rozrábkou, balením alebo aj tzv. prebaľovaním hydinového mäsa, dovezeného zo zahraničia.

„Na rozdiel od bitúnkov a spracovateľských závodov, ktoré prevádzkujú naši členovia, vo vyššie spomenutých prevádzkach nie je stály veterinárny dozor, a preto sa domnievame, že práve odtiaľ sa môžu na trh dostať výrobky, ktoré by nemuseli spĺňať kritériá, kladené na zdravotnú nezávadnosť potravín,“ uviedol na nedávnej tlačovej besede v Bratislave Ing. Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska.

Únia hydinárov Slovenska upozorňuje aj na roztrieštenosť úradnej kontroly. Podľa mienky hydinárov by bolo treba celú túto činnosť dať do kompetencie Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Súčasná prax je totiž taká, že na kontrole potravín, okrem iného aj hydinového mäsa, sa podieľa viacero rôznych zložiek a inštitúcií, podliehajúcich rôznym ministerstvám a rezortom.

Podľa vyjadrenia odborníkov z ÚHS práve prostredníctvom „rozrábkarní“ a „prebaľovacích“ firiem sa k slovenskému spotrebiteľovi dostáva drvivá časť síce lacnejšieho, ale zároveň aj menej kvalitného hydinového mäsa z dovozu. A pri nestálej kontrole je celkom možné aj prípadné ohrozenie zdravia spotrebiteľov, veď škandály s antibiotikami, prítomnými v zahraničnom hydinovom mäse, celkom určite ešte úplne neupadli do zabudnutia.

„Sme za to, aby ŠVPS povoľovala rozrábku hydinového mäsa len tam, kde je stály veterinárny dozor,“ uviedol na spomenutej tlačovej besede Ing. D. Molnár.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down