13.01.2011 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zabíjačky na Horehroní

V Heľpe a Bacúchu sú zabíjačky spojené aj s fašiangami.

V horehronských obciach Bacúch a Heľpa bývajú obecné zabíjačky spojené s fašiangami. TASR to uviedli Mária Kemková z obecného úradu v Heľpe a starosta Bacúcha František Kán.
Obecná zabíjačka sa v Heľpe uskutočňuje už tradične. „Býva prevažne vo februári pred 40-dňovým pôstom a je spojená aj s kultúrnym programom," povedala M. Kemková. „Folklórne skupiny chodia po dedine, spievajú a navštevujú domácnosti, v ktorých im dávajú výslužku. Tú prinášajú buď na námestie obce, alebo do prírodného amfiteátra, a teda tam, kde sa zabíjačka koná.“
Starostka dodala, že v minulosti sa na námestí zviera aj zabíjalo, v súčasnosti ho ráno prinesie mäsiar zabité. „Spoločne s miestnymi dobrovoľníkmi ho pekne rozoberú, pritom sa ostatní súboristi zabávajú, spievajú, hrajú. Miestni špecialisti pripravujú zabíjačkové špeciality - hurky, klobásky, tlačenku, kapustnicu," vysvetlila M. Kemková.
V Bacúchu sa obecná zabíjačka prvýkrát uskutočnila vlani, tento rok bude 19. februára. Ako vysvetlil F. Kán, koná sa vo februári, v termíne fašiangovom.
„Práve v tomto čase boli dediny po adventnom a vianočnom čase plné najrôznejších zábav a veselí, lebo na Popolcovú stredu sa začínal 40-dňový pôst pred Veľkou nocou. V tomto čase sa žiadne veselia či zábavy už nekonali," povedal starosta.
Oficiálny začiatok zabíjačky je spojený so zabitím prasaťa. „Nasleduje spracovanie prasiatka do podoby najrôznejších dobrôt. Potom po dedine chodí krojovaný sprievod s maskami. Minulý rok si toto dedinské podujatie nenechali ujsť okrem domácich ani návštevníci z Banskej Bystrice, Bratislavy či Lučenca,“ dodal F. Kán.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down