Zabráňte zbytočným stratám v repke

Pre sezónu 2024/2025 prinášame dve nové odrody do portfólia repiek. Jednou z nich je hybridná odroda SY Elisabetta. Zdvojené t v názve samo o sebe dáva poznať, že prírastok rozširuje skupinu hybridov odolných k vírusu žltačky okrúhlice (TuYV). Tento virus dokáže porast významne oslabiť a má vplyv napríklad aj na mieru prezimovania.

Hlavným prínosom odrody SY Elisabetta je však to, že bola vyšľachtená v rámci technológie nepukavosti šešúľ. Spomínaná technológia v sebe kombinuje zoznam znakov, ktoré vedú k zberu s minimálnymi stratami. Čím menej vypadaných semien zo šešúľ, o to menší aj problem s výdrolom repky v následných plodinách. Pokiaľ majú šešule nižšiu mechanickú odolnosť, dochádza vo väčšej miere k triešteniu šešúľ pri náraze zberových kotúčov a pri pôsobení vibrácií v priebehu zberu. SY Elisabetta je stredne skorá odroda s veľmi dobrou odolnosťou prezimovaniu. Je stredne vzrastná a odporúčame jej morforeguláciu v priebehu jesene. Na jar je možné označiť jej rast za rýchlejší. Vyniká vysokou odolnosťou voči poliehaniu.

Druhá novinka, hybrid SY Robot CL, rozširuje segment odrôd odolných voči účinnej latke imazamox, teda segment technológie Clearfield ®. Prináša tak riešenie širokého spectra burín a výdrolu vyskytujúcim sa po obilninách v repke. Pokiaľ v repke bojujete s neskôr vzchádzajúcimi burinami ako je horčica, lipkavec, kokoška, či pakosť, je CL technológia to pravé pre Vás. Aj tohto dôvodu SY Robot CL nesie slogan „S SY Robotom plevele za lotom“. Ide o stredne skorý výnosný hybrid aj do horších pestovateľských podmienok. Preukázal aj výnosovú stabilitu na ľahších pôdach. Preto prináša svoje klady pestovateľovi aj keď primárne nepotrebuje využiť benefity technológie Clearfield®. Na jeseň sa vyvíja pomalšie, možno ho preto vysievať aj v skorších agrotechnických termínoch a prináša tak široké okno na sejbu. Aj jarný vývoj je pomalší, a tým uniká jarným mrazíkom.

SY Elisabetta v plnom kvete

Ďalšími nosnými odrodami od spoločnosti Syngenta sú Aganos, SY Glorietta a SY Aliboom. Aganos svojimi výsledkami nadviazal na úspechy zo svojho registračného skúšania, ktoré vyhral. V roku 2022 získal prvenstvo v rámci poloprevádzkových pokusov ČZU po vedením Ing. Davida Bečku, PhD. v ČR, alebo poloprevádzkových pokusov SPZO v rámci Slovenskej republiky. Aganos preukázal v praxi vysokú odolnosť vyzimovania. Je nositeľom rezistencie proti vírusu žltačky okrúhlice a génu RLM7 teda odolnosti voči Phoma lingam. Z hľadiska dynamiky rastu a vývoja ide o odrodu, ktorá spadá do skupiny repiek s rýchlejším jesenným vývojom. Preto si ho môžeme dovoliť odporučiť aj na využitie na neskoršie termíny sejby. Po zime patrí Aganos skôr k odrodám so skorším nástupom do vegetácie, dokáže tak lepšie využiť jarnú vlahu vo svoj prospech v sezónach so suchou jarou. Dosahuje strednú výšku a dosiahol veľmi vysoké hodnotenie aj v nepoliehavosti. Má husté nasadenie šešúľ a celkové dozrievanie nastáva v skorých fázach stredne skorého segmentu. Má tiež geneticky zvýšenú nepukavosť šešúľ.

Habitus odrody SY Robot CL

Čím Aganos zhrnúť? Skutočne jeho sloganom- Keď výnos, tak Aganos. SY Glorietta patrí do stredne skorého hybridného sortimentu repky ozimnej. Ide o vzrastnejší hybrid s bohatým vetvením a veľkými šešuľami. Medzi našimi hybridnými odrodami dosahuje SY Glorietta najvyššiu olejnatosť. Má rýchly jesenný rast, avšak bez výrazných tendencií k predčasnému predlžovaciemu rastu. Z tohto dôvodu SY Glorietta vykazuje veľmi vysoké hodnotenie v parametri mrazuodolnosti a prezimovania. Vďaka tomu nie je obmedzená v termíne sejby. SY Glorietta je schopná si poradiť aj v podmienkach horšie dostupného dusíka a zaistiť tak veľmi slušnú úrodu. Okrem odolnosti k vírusu žltačky okrúhlice (TuYV), je SY Glorietta vysoko odolná k nákaze Verticilliom a veľmi dobre odoláva bielej hnilobe a tiež botrytíde. Práve dobrý zdravotný stav porastov SY Glorietta sa prejavuje následne v úrode. V našej ponuke nájdete aj zavedenú odrodu odolnú voči nádorovitosti hlúbovín - SY Aliboom. SY Aliboom nesie geneticky podmienenú odolnosť vírusu žltačky okrúhlice (TuYV). Výkonnostne prevyšuje svojich predchodcov odrody SY Alibaba aj SY Alix. Oproti obom hybridoma vykazuje taktiež vyššiu olejnatosť. Veľkým benefitom tejto odrody je aj výborný zdravotný stav. Na rozdiel od SY Alibaby alebo SY Alixu táto odroda vykazuje rýchlejší vývoj na jeseň a odporúčame jesennú aplikáciu morforegulátora. Tešíme sa na stretnutie na mnohých jarných akciách, kde Vám budeme môcť ukázať naše odrody repiek na poli.

RNDr. Ondřej Skala

Syngenta Czech, s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down