06.07.2020 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začala sa žatva, pre dážď neskôr ako vlani

Poľnohospodári začali zberať tohtoročnú úrodu obilnín. Ako už tradične býva, vzhľadom na klimatické podmienky žatvu odštartovali pestovatelia v južne položených regiónoch.

BRATISLAVA. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Kým vlani začali podľa nej poľnohospodári pre vysoké teploty a sucho kosiť už koncom júna, tento rok sa žatva posunula. Kombajny sa do polí naplno rozbehli len v týchto dňoch. Dôvodom sú intenzívne zrážky. Obilie dozrievalo pomalšie ako vlani a pre rozmočenú pôdu poľnohospodári nemohli ani dlhšiu dobu vstúpiť strojmi do polí.
Upozornila, že aj preto pestovatelia, napríklad v oblasti Michaloviec, označili začiatok žatvy ako zložitý. Kosiť začali najskôr skúšobne, ale následné zrážky a sťažený pohyb kombajnov po poliach žatvu na pár dní prerušili. Postupne sa už začína naplno kosiť napríklad v bratislavskom, trnavskom či nitrianskom regióne. Kosia sa jačmene a repky.
"U nás v oblasti Senca posun žatvy nevnímame negatívne. Dlhšia doba vegetácie by mala naznačovať aj vyššie úrody. Obilniny nie sú ani poľahnuté, voda na poliach nestojí a nanovo sa už aj oteplilo. Priebeh žatvy vidíme zatiaľ pozitívne. S jej hodnotením však musíme, samozrejme, počkať," uviedol Juraj Mačaj, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Bratislave.
So žatvou podľa Holéciovej začnú neskôr aj liptovskí poľnohospodári. "V severných oblastiach Slovenska obilie ešte len dozrieva. Už teraz však vieme, že aj u nás bude žatva posunutá približne o dva týždne. Dôvodom sú zrážky počas júna. V našej oblasti urobili dažde výraznejšie škody najmä na objemových krmovinách, ďatelinotrávach. Obilniny zatiaľ nevyzerajú zle, ale očakávame podstatne nižšie úrody repky, a to pre jarné suchá," priblížil situáciu na Liptove podpredseda SPPK Miroslav Štefček.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down