22.04.2014 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zachránili furiosa, noniusovi hrozí zánik

Za posledných 12 rokov sa podarilo zastaviť klesajúci trend v počte koní, chovaných na Slovensku.

NITRA. Napriek tomu zostáva SR v počte koní na jeden kilometer štvorcový v porovnaní s Českou republikou, Maďarskom, Rakúskom a s Poľskom dlhodobo na poslednom mieste, konštatoval František Grácz zo Zväzu chovateľov koní na Slovensku.
Počty koní klesli vlani oproti roku 1985 v Poľsku z 1,4 milióna kusov na 300.000 kusov, v Maďarsku zo 120.000 na súčasných 65.000, na Slovensku z 18.000 na súčasných necelých 13.000 koní.
"Česká republika je v tomto smere fenomén, pretože sa jej ako jedinej podarilo strojnásobiť stavy koní. Treba sa nad tým zamyslieť, a niektoré dotačné tituly z ČR treba implementovať do slovenskej legislatívy," skonštatoval F. Grácz. Slovensko je podľa jeho slov schopné v súčasných podmienkach prijať zhruba 10.000 ďalších koní.
Chov koní na Slovensku výrazne ovplyvnila privatizácia žrebčínov a žrebčíncov, keď zo šiestich zostali len Národný žrebčín v Topoľčiankach a Závodisko, š.p., Bratislava. "Najväčšou katastrofou bola privatizácia žrebčíncov vo Veľkom Šariši a v Šamoríne. Tak sme ostali odkázaní na plemenitbu u súkromných chovateľov," zhodnotil F. Grácz.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down