27.06.2016 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začína sa súťaž Najkrajší chotár 2016

Začína sa súťaž Najkrajší chotár 2016. "Odborná komisia bude oddnes 27. júna až do 13. júla 2016 priamo v teréne hodnotiť poľnohospodárske podniky, ktoré sa prihlásili už do 16. ročníka Najkrajšieho chotára roka," informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

BRATISLAVA. Súťaž Najkrajší chotár podľa nej neposudzuje ekonomiku poľnohospodárskej firmy. Sleduje najmä mimoprodukčné funkcie poľnohospodárstva, teda krajinotvorbu, vzhľad na hospodárskom dvore, jeho čistotu, welfare zvierat, stav poľných ciest. Odborná komisia si počas najbližších dní pozorne prezrie aj to, v akom kondičnom a zdravotnom stave majú poľnohospodári porasty, ktoré pestujú, či sa medzi plodinami vyskytujú buriny, do akej miery obhospodarujú pôdny fond, či využívajú rôzne protierózne opatrenia, závlahy, biologickú ochranu pred škodcami. Zaujímať komisiu bude aj vzťah s obcou a aktivity, ktorými sa poľnohospodársky podnik zviditeľňuje vo svojom regióne.

Zdôraznila, že jednou z hlavných úloh poľnohospodára nie je len pestovanie plodín, chov zvierat a výroba potravín. Poľnohospodár sa má o krajinu a zverenú pôdu príkladne starať tak, aby okrem iného napomáhal udržiavať zdravý ekosystém, spolupracoval s miestnou samosprávou a diverzifikáciou svojej poľnohospodárskej činnosti zvyšoval zamestnanosť na vidieku.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down