13.05.2013 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začína sa trialóg o dohode na sedemročnom rozpočte EÚ

Dnes sa v Bruseli uskutoční prvé kolo takzvaného trialógu, čiže trilaterálnych rokovaní, zameraných na viacročný finančný rámec EÚ (2014-2020) vo výške 960 miliárd eur.

BRUSEL. Predstavitelia írskeho predsedníctva v EÚ, Európskej komisie (EK) a Európskeho parlamentu (EP) sa okrem toho musia dohodnúť aj na splatení pohľadávok v rozpočte EÚ za roky 2012 a 2013. Pôjde o paralelné rokovania, EP však podmienil odobrenie budúcej finančnej perspektívy EÚ splatením záväzkov za minulý a tento rok. Írske predsedníctvo, ktoré zastupuje záujmy členských krajín EÚ, bude zastupovať vicepremiér a šéf írskej diplomacie Eamon Gilmore a ministerka pre európske záležitosti Lucinda Creightonová. Na rokovaní sa zúčastní aj eurokomisár pre rozpočet Janusz Lewandowski a delegáciu europarlamentu bude zastupovať predseda Výboru EP pre rozpočtové záležitosti Alain Lamassoure.

"Podarilo sa nám odbúrať bariéry, brániace rokovaniam počas nášho minulotýždňového stretnutia. Po týždňoch stagnácie je mojím cieľom dosiahnuť dohodu s Európskym parlamentom o rozpočte únie vo výške 960 miliárd eur pre budúce sedemročné obdobie ešte pred koncom júna," uviedol dnes E.Gilmore v stanovisku pre médiá. E. Gilmore pripomenul, že kľúčové je dosiahnuť dohodu o sedemročnom rozpočte ešte pred koncom írskeho predsedníctva v EÚ, aby bol dostatok času na prípravu finančných politík únie pre budúce obdobie, ktoré podľa jeho slov budú "životne dôležité pre podporu zamestnanosti, ekonomického rastu a konkurencieschopnosti v celej Európe."

E. Gilmore pripomenul, že 960-miliardový sedemročný rozpočet únie zahŕňa okrem iného 91 miliárd eur na zlepšenie európskej konkurencieschopnosti, 80 miliárd na vedecký výskum a inovácie, 325 miliárd eur na politiku kohézie a rozvoj zaostalejších regiónov, 6 miliárd eur na projekty na znižovanie nezamestnanosti mladých, 30 miliárd eur na zlepšenie európskej dopravnej, energetickej a digitálnej infraštruktúry a 9 miliárd na program Erasmus zameraný na výmenné programy študentov.

Paralelné rokovania o pokrytí nedoplatkov v terajšom rozpočtovom období bude viesť írsky minister financií Michael Noonan počas utorňajšieho (14.5.) zasadnutia ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli.

JAROMÍR NOVÁK, spravodajca TASR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down