23.06.2023 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zadržaných zamestnancov rezortu a PPA po vypočutí OČTK prepustili

        Bratislava 23. júna (TASR) - Ešte vo štvrtok (22. 6.) v noci všetkých zadržaných zamestnancov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) po vypočutí orgány činné v trestnom konaní (OČTK) prepustili, aby si mohli v piatok riadne plniť svoje pracovné povinnosti. Nepreukázali sa dôvody na ich ďalšie zadržiavanie alebo vznesenie obvinenia. Informoval o tom v piatok odbor komunikácie MPRV SR.


        Agrorezort vyhlásil, že odmieta politikárčenie a nebude participovať na predvolebnej kampani, ktorá zúri v spoločnosti, rovnako ako odmieta aj zneužívanie rezortu na úmyselné poškodzovanie záujmov Slovenska.
        Ministerstvo pôdohospodárstva sa plne hlási k idei vládneho kabinetu Ľudovíta Ódora, ktorého cieľom je upokojiť spoločenskú situáciu v krajine a apoliticky doviesť agrorezort k najbližším voľbám na Slovensku. Odmieta cielenú a manipulatívnu medializáciu štvrtkového zásahu s vopred pripraveným mediálnym plánom neúspešných politických kandidátov a politikov.
        "Naším absolútnym záujmom je udržať transparentne nastavenú a očistenú platobnú agentúru, ochrániť ju pred systematickým, premysleným a koordinovaným útokom organizovanej skupiny. Dlhodobo je vystavovaná pokusom zmariť vyšetrovania a zlikvidovať dôkazy v kauzách z minulých období. Momentálne stojíme pred historickou možnosťou znížiť investičný dlh. Nechceme, aby ktokoľvek znemožnil kontrakty pre našich farmárov a potravinárov za takmer 400 miliónov eur cez PPA, ktoré môžu začať prúdiť k menovaným už v letných mesiacoch," uviedol na margo štvrtkových udalostí v rezorte agrominister Jozef Bíreš.
        Cieľom vykonšpirovaných obvinení sa podľa MPRV stala aj audítorská autorita, za pomoci ktorej bol na PPA vykonaný obrovský kus práce a zavŕšený proces očisty tejto inštitúcie. Nad rámec ich bežných povinností boli súčasťou celého transformačného procesu urobené forenzné skúmania, predakreditačné posúdenia, boli prítomní na všetkých vyšetrovaniach a auditoch či finálnych posúdeniach výpočtov rizík a chýb.
        V tejto súvislosti sa MPRV ospravedlňuje svojim partnerom, ale aj rodinným príslušníkom všetkých zadržaných, ktorí boli zásahom postihnutí.
        MPRV zároveň vyzýva ministra vnútra SR, aby preveril primeranosť, rozsah a spôsob štvrtkového zásahu, ako aj opodstatnenosť a pravdivosť informácií k nemu vedúcich.
        "Ministerstvo vnútra nezasahuje do vyšetrovania a úkonov orgánov činných v trestnom konaní, preto priebeh a ani procesné úkony nebude rezort komentovať," uviedla v reakcii pre TASR Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu vnútra.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down