13.10.2014 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákaz predaja potravín na školách nemá jednoznačnú podporu

Návrh novely školského zákona z dielne podpredsedníčky Národnej rady (NR) SR Renáty Zmajkovičovej (Smer–SD), ktorým chce zakázať predaj vybraných potravín v školských bufetoch, nemá jednoznačnú podporu Ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja (MPRV) SR. Tvrdí to Potravinárska komora Slovenska (PKS).

BRATISLAVA. Výhrady k zákonu podľa komory už vyjadrili aj niektorí poslanci NR SR zo strany Smer-SD. PKS verí, že aj ministra školstva Petra Pellegriniho (Smer-SD) presvedčia odborné argumenty a pripojí sa k tým, ktorí tento návrh neodporúčajú podporiť.

Podľa PKS návrh zákona v predloženej podobe spôsobí množstvo aplikačných problémov. MPRV vydalo k návrhu stanovisko, v ktorom tvrdí, že zákaz predaja potravín podľa Zmajkovičovej návrhu nemusí mať požadovaný efekt.

PKS pripomenula, že pred dvoma týždňami požiadala poslancov NR SR, aby nepodporili návrh novely Renáty Zmajkovičovej, ktorým chce obmedziť predaj takmer všetkých potravín v školských bufetoch. Schválenie návrhu novely školského zákona tak, ako je predložený na rokovanie NR SR, spôsobí zákaz predaja aj takých potravín, ktoré v žiadnom prípade nie je možné považovať za nezdravé.

Poslanecký návrh sa na jednej strane odvoláva na ochranu zdravia u detí, na strane druhej sa však neopiera o žiadne odborné závery týkajúce sa zdravia a výživových hodnôt potravín. Legislatívno-technické výhrady voči návrhu prezentovali aj niektorí členovia Ústavnoprávneho výboru NR SR, vrátane poslancov z vládneho Smeru–SD.

PKS zároveň upozornila, že po prijatí obdobnej reštrikcie v Rumunsku a Maďarsku sa nezaznamenal pokles odbytu cukroviniek, predaj sa len presunul na predajné miesta umiestnené v blízkosti škôl. 

"Návrh podpredsedníčky parlamentu Renáty Zmajkovičovej bude v praxi nevykonateľný, sú v ňom nejasné termíny, ktoré spôsobia aplikačné problémy. A zakáže aj potraviny, ktoré celkom určite nie sú nezdravé. Predaj cukroviniek vytlačí na iné miesta. Riešením je jednoznačne vzdelávanie o zdravom životnom štýle," uviedla riaditeľka PKS Jarmila Halgašová.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down