27.02.2013 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Základom je vzdelaný človek

Pre rozvoj poľnohospodárstva a zvýšenie agrárnej zamestnanosti je potrebné aj využívanie nových technológií a technologických postupov. Vyplýva to zo slov predsedu Krajskej rady regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr Banskobystrického kraja Juraja Petruša.

„Gro musí byť vzdelaný človek, ktorého vieme zamestnať v poľnohospodárskych podnikoch," vysvetlil. Podľa Petruša si treba uvedomiť, že sa investovalo do nových strojov a technológií, ktoré sú riadené počítačom. "Takže zamestnanosť áno, ale zvýšením výroby a zamestnaním kvalifikovaných pracovníkov."
Juraj Petruš tiež pripomenul, že Banskobystrický kraj je definovaný podmienkami, v ktorých roľníci podnikajú. Tento región nemá toľko ornej pôdy ako ostatné lokality. "Sme odkázaní na pestovanie alebo podnikanie na trvalých trávnych porastoch. Čiže sem jednoducho patrí živočíšna výroba," uviedol J. Petruš.
Podľa jeho slov všetko to, čo sa dopestuje na časti ornej pôdy, spotrebujú v živočíšnej výrobe. "A tým prakticky prichádzame o tržby." Tie sú v tomto období vyššie práve za komodity rastlinnej výroby. Na strednom Slovensku je tiež veľmi veľa chránených krajinných oblastí, prírodných kúpeľných zdrojov a poľnohospodári musia pri podnikaní dávať na to pozor.
Juraj Petruš pokračoval, že produkčnými okresmi sú Rimavská Sobota, Lučenec a Veľký Krtíš, v ktorých kvôli zavedeniu platieb na plochu dochádza k likvidácii živočíšnej výroby, čím automaticky padajú aj podniky, ktoré spracovávali tieto komodity. V kraji však tiež zanikajú mlyny, konzervárne či mliekarne. "Odchádzajú hlavne zamestnanci," pokračoval J. Petruš.
Podľa neho je fakt, že v tomto regióne sa dá zamestnať na juhu v špeciálnej rastlinnej výrobe - vinohradoch, sadoch a v ďalších častiach zasa v živočíšnej výrobe pri chove dobytka, oviec. "To sú práve odbory, kde sa dá utvoriť zamestnanosť na vidieku. Ak tieto zlikvidujeme, mám vážne obavy, že ostane iba mulčovanie ako jediný zdroj príjmov, a tým sa zamestnanosť jednoznačne nezvýši," dodal J. Petruš s tým, že snahou samosprávy v poľnohospodárstve musí byť v prvom rade podpora tých, čo vyrábajú, zamestnávajú a vytvárajú hodnoty pre štát. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down