23.04.2013 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákon o neprimeraných podmienkach nie je samoúčelný

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, nie je samoúčelný. Uviedol to dnes v Bratislave na 17. ročníku konferencie o obchode a marketingu Slovak Retail Summit 2013 štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Štefan Adam.

"Je to problém, ktorý zaujíma aj Európsku komisiu, ktorá zriadila fórum na najvyššej úrovni pre lepšie fungovanie obchodných reťazcov, pretože sa ukazuje, že dodávateľsko-odberateľské vzťahy v Európe nie sú ideálne. Jestvujú totiž nekalé praktiky a prekážky, ktoré bránia konkurencieschopnému fungovaniu vzťahov medzi odberateľmi a dodávateľmi," priblížil.
      Zákon o neprimeraných podmienkach má podľa Adama svoje opodstatnenie. "Zákon je prakticky v plienkach, pretože bol prijatý 26. októbra 2012 s účinnosťou od 1. januára tohto roku," konštatoval.
      V zákone o neprimeraných podmienkach je podľa jeho slov zadefinovaných 44 neprimeraných podmienok. "Na to, aby podmienky neboli len definované, ale aby sa zákon o neprimeraných podmienkach aj dodržiaval, boli na MPRV SR zriadené dva kontrolné tímy. V najbližších dňoch tímy pôjdu kontrolovať plnenie podmienok, ktoré sú nastavené v zákone," informoval.
      Pripomenul, že obchodné zmluvy podpísané pred 1. januárom 2013 bolo podľa tohto zákona potrebné upraviť do 28. februára 2013. Kontroly sa môžu vykonávať na základe vlastného podnetu, na základe podnetu tretej osoby alebo účastníka obchodného vzťahu. "K 16. aprílu 2013 sme začali 13 kontrol. Kontroly sa budú určite vykonávať nediskriminačne," ubezpečil Adam.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down