05.04.2019 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

"Zastavme včas rozvoj rezistencie"

„V porastoch obilnín sa v posledných rokoch v oveľa väčšej miere vyskytujú trávovité buriny a to aj tam, kde bola realizovaná herbicídna ochrana. Za skryté nebezpečenstvo je možné považovať dlhoročné používanie účinných látok s rovnakým mechanizmom účinku, čo vedie k vyselektovaniu rezistentných populácií burín.“

Uviedla Ing. Renata Salavová, riaditeľka technickej podpory spoločnosti Syngenta pre Česko a Slovensko počas odbornej konferencie v Nitre.

Skonštatovala, že rozširovaniu trávovitých druhov burín napomáha klimatická zmena, používanie minimalizačných technológií a taktiež nedodržiavanie pravidiel osevného postupu.

Z hľadiska vzniku rezistencie v prípade metličky obyčajnej sú najkritickejšie inhibítory ALS, t. j. sulfonylmočoviny a triazolopyrimidiny (chlorsulfuron, sulfosulfuron, pyroxsulam, atď.). Druhou najrizikovejšou skupinou sú substituované močoviny – isoproturon a chlorotoluron. R. Salavová upozornila na dve účinné látky v portfóliu spoločnosti Syngenta - prosulfocarb a pinoxaden, ktoré sú z hľadiska rezistencie na tom veľmi dobre: „Sú dôvodom prečo prípravky Axial 50 EC a Defi Evo veľmi dobre pôsobia aj na poliach s rezistentnými populáciami metličky.“ Axial 50 EC obsahuje pinoxaden, má zabudované kvalitné zmáčadlá a je prijímaný najmä listami burín. Po aplikácii trvá 2 až 3 týždne kým je burina kompletne zničená. Podľa R. Salavovej na slovenskom ani českom trhu nemáme herbicíd, ktorý by bol tak flexibilný ako Axial 50 EC a ktorý by sme mohli použiť už od fázy jedného listu obilniny až do objavenia sa jazýčka na zástavovom liste (BBCH 39). Pokiaľ ide o rastovú fázu metličky obyčajnej - dobre účinkuje aj na jej vyššie rastové fázy (do BBCH 32). Registrovaný je v dávke 0,75 až 1 liter na hektár. Axial 50 EC je špecialistom na trávovité druhy burín: metlička obyčajná, ovos hluchý, psiarka roľná a ďalšie. Je určený ako pre ošetrenie na jeseň v prípade ozimných obilnín, tak pre jarné ošetrenie. Defi Evo (prosulfocarb a diflufenican), ktorý je dva roky na trhu, je určený len pre jesenné aplikácie. Je špecialistom na trávy vrátane rezistentných druhov metličky a spoľahlivo účinkuje na dvojklíčnolistové buriny, napr. veronika, rumanček, lipkavec, mak vlčí, fialka, atď. Registrovaný je v dávke 4 litre na hektár.

Proti rezistentným populáciám burín

Plusom v antirezistentnej stratégii bude po roku 2020 uvedenie absolútne nového herbicídu Avoxa s unikátnou kombináciou účinných látok - pinoxaden a pyroxsulam. Jeho unikátnosť je podľa R. Salavovej v tom, že bude mať zosilnený účinok proti trávovitým druhom burín, konkrétne proti stoklasom (proti ktorým Axial 50 EC neúčinkoval) a to vďaka účinnej látke pyroxsulam, pričom ničí aj dvojklíčnolistové buriny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down