08.06.2011 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zastúpenie domácich potravín je nízke

Domáce potravinárske výrobky majú na pultoch obchodov v priemere len 50-percentné zastúpenie.

Slovenský spotrebiteľ nemá podľa Potravinárskej komory Slovenska (PKS) v obchode taký výber domácich potravín, ako majú spotrebitelia v okolitých štátoch EÚ, uviedla TASR.
„Domáce produkty majú na pultoch v SR v priemere len 50-percentné zastúpenie," uviedla riaditeľka PKS Jarmila Halgašová pri prezentácii celoslovenského reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre PKS v 16 zvolených skupinách potravín vypracovala agentúra GfK v období od 8. do 26. apríla 2011 na vzorke 360 slovenských predajní.
„Podľa posledných štatistických údajov Eurostatu je zastúpenie domácej produkcie potravín v SR menej ako 50-percentné, kým v Poľsku viac ako 85-percentné, v ČR viac ako 72-percentné a v Maďarsku viac ako 71-percentné," informovala J. Hargašová s tým, že na trhu EÚ sa umiestni takmer 95 % produkcie potravín jej členských štátov.
V prieskume GfK sa tiež zistilo, že zo slovenských výrobkov sú v obchodných reťazcoch najslabšie zastúpené konzervované potraviny (27 %), nealkoholické nápoje (36 %), nečokoládové cukrovinky (37 %) a oleje (40 %).
„Slovenské minerálky so 67-percentným podielom, mäsové (62 %) a mliečne výrobky (57 %) sú v predajniach na Slovensku najrozšírenejšie. Ukázalo sa zároveň, že v malých predajniach je podiel slovenských výrobkov vyšší a so stúpajúcou veľkostnou kategóriou predajne podiel domácich výrobkov klesá - v hypermarketoch mali slovenské výrobky 51,8-percentný podiel, v supermarketoch 56,9-percentný, v malých predajniach 67,3-percentný a v diskontných predajniach 32,4-percentný podiel," spresnila riaditeľka PKS.
Do prieskumu agentúra GfK zahrnula nasledovné kategórie potravín - minerálky, mäsové výrobky (balené, nemrazené), mlieko, mliečne výrobky ostatné, pivo, prírodné syry, balené trvanlivé pečivo, liehoviny, víno, spracované produkty, cestoviny, oleje, nečokoládové cukrovinky, nealko nápoje a konzervované produkty.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down