23.07.2016 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žatevná radosť cez slzy

V mnohých regiónoch Slovenska sa žatevné práce už rozbehli naplno. Pozitívom je plynulý zber pri viac menej stálom počasí, vyššie úrody, ale negatívom sú nižšie realizačné ceny pozberaných obilnín.

BRATISLAVA. Dá sa tak povedať, že - obrazne povedané - jedno oko sa usmieva, ale to druhé nemá ďaleko od plaču.

Prevaha ponuky nad dopytom v prípade rozhodujúcich obilnín vytvára tlak na odbytové ceny, ktoré v nejednom prípade dosahujú len približne 120 eur za tonu potravinárskej pšenice, kým ešte vlani to bolo okolo 150 eur za tonu.

O predpokladoch na vyššie hektárové úrody i na vyššie celkové množstvo vyprodukovaných obilnín sa vo svojej výhľadovej správe už pred začiatkom tohtoročných žatevných prác zmienil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

"Na základe výsledkov odhadov úrody vybraných poľnohospodárskych plodín k 20. júnu 2016 tohto roku očakávame u husto siatych obilnín úrodu vyššiu o 3,4 percenta, čo je nárast o 97 300 ton," uvádza sa v spomenutej správe.

Z ďalších v nej obsiahnutých informácií potom vyplýva, že výmera husto siatych obilnín je v porovnaní s minulým rokom vyššia o 10 100 hektárov, čo predstavuje asi 1,8 percenta, pričom hektárová úroda sa predpokladá o 0,04 tony vyššia ako bola vlani.

 

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down