22.10.2019 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zatiaľ len inovácie, tromfy zrejme neskôr

Agritechnica 2019 sa nezadržateľne blíži. Niektoré firmy už svoje nové produkty predstavili, iné si nechávajú najväčšie tromfy v talóne. Medzi tie druhé patrí dánsky výrobca techniky na chemickú ochranu rastlín, spoločnosť HARDI. Tá predstaví podľa zástupcov spoločnosti na výstave v Hannoveri hneď niekoľko inovácií, o ktorých sme sa dozvedeli počas septembrovej tlačovej konferencii v nemeckom Kasseli a nejaký ten tromf ponúkne poľnohospodárom až počas podujatia. Dnes sa pozrieme teda na to, čo bolo novinárskej obci už predstavené.

Inovácie ťahaných postrekovačov

Ako prvý z radu inovovaných strojov si predstavíme „ľudový“ postrekovač HARDI NAVIGATOR. Ten bude odteraz vybavený novou elektronickou platformou HARDI SmartCom, prinášajúcou možnosť výbavy postrekovača viacerými inteligentnými riešeniami. Táto platforma je plne ISOBUS kompatibilná, vďaka čomu dostane majiteľ nových postrekovačov NAVIGATOR možnosť ovládať všetky funkcie stroja priamo z kabíny traktora bez prídavného terminálu. Treba spomenúť, že SmartCom je v podstate modulárnym systémom – ak potrebujete väčšiu kapacitu, jednoducho pridáte ďalší modul. Medzi ďalšie inovácie patrí systém AutoNozzleControl, ktorý zabezpečuje automatické vypínanie jednotlivých dýz pre presnú aplikáciu s minimom prekryvov. Výhodou tak nie je len minimalizácia rizika fytotoxicity, ale aj úspora nákladov na aplikáciu až do výšky 10 %. Ďalším z radu systémov, ktoré predstavujú pokrok v segmente ťahaných postrekovačov je systém PrimeFlow, ktorý sa stará o prípravu ramien pred postrekom. Tlakový systém využíva elektromotory umiestnené pri dýzach na ich plynulé a okamžité otváranie a zatváranie. Nové postrekovače NAVIGATOR budú vybavené i systémom AutoSelect, ktorý umožňuje výber medzi dýzami za jazdy, prípadne používanie oboch dýz súčasne pre vysoké pracovné rýchlosti, či vysoké dávky postreku. HARDI AutoWash je podľa zástupcov spoločnosti systémom, ktorý na trhu len ťažko nachádza konkurenciu. Obsluha má vďaka systému na výber tri programy umývania – zvyšok je ponechaný na automatiku. Vyplachovanie nádrže nikdy nebolo jednoduchšie. Vyššie spomínané systémy dopĺňajú posledné dva, ktorými sú AutoFill a AutoAgitation pre rýchle plnenie, miešanie zmesi a vyprázdňovanie nádrže. Zákazník si odteraz bude mať možnosť vybrať medzi jednoduchým postrekovačom, či postrekovačom s vysokou výbavou a inteligentnými systémami. Ťahané postrekovače NAVIGATOR budú dostupné tak, ako doteraz s kapacitou 3 000 – 6 000 l a pracovným záberom od 18 do 39 m.

Vynovený nesený postrekovač

Na základe požiadaviek na navýšenie kapacity nesených postrekovačov sa spoločnosť HARDI rozhodla pre niektoré zmeny, ktoré prinesie do modelového radu MEGA. S kapacitou od 1 200l do 2 200 l sa nesený postrekovač HARDI MEGA dokáže vyrovnať i niektorým ťahaným postrekovačom. Plne ISOBUS kompatibilný stroj umožňuje presnú a promptnú reguláciu postrekovej kvapaliny a jednoduchú diagnostiku. Model MEGA je tak, ako aj iné postrekovače dánskeho výrobcu vybavený systémom DynamicFluid 4. Primiešavacie zariadenie TurboFiller 25 l je špeciálne vyvinuté pre manipuláciu s veľkým množstvom práškov a kvapalných hnojív a pesticídov. Kombináciou vákua a silnej rotácie vo vnútri násypky rýchlo a bezpečne mieša všetky typy chemikálií a je ľahko čistiteľné. Srdcom postrekovača sú známe čerpadlá 364/464, ktoré sú jednoduché na údržbu. NAVIGATOR je vybavený vertikálne skladateľnými mriežkovanými ramenami PRO VHY/Z 15-18 m a VPZ 20-28 m, ktoré sú vytvorené s dôrazom na stabilitu a zároveň nízku hmotnosť. Na želanie je možné postrekovať vybaviť systémom AirRide, ktorý minimalizuje vplyv nerovností terénu na stabilitu postrekovacích ramien.

Menšie zmeny v rade samochodov

Samohybné postrekovače HARDI ALPHA evo pozná zrejme každý, a nie je potrebné ich nejako zvlášť predstavovať. Spoločnosť HARDI teraz prichádza s modelmi ALPHA evo, ktoré sú vybavené motormi spĺňajúcimi emisné normy STAGE V.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down