24.07.2019 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žatva je v plnom prúde, aj pre sucho bude pravdepodobne priemerná

Poľnohospodári majú žatvu v plnom prúde. Doteraz pokosili asi 90 % repky, 80 % jačmeňov, 70 % pšenice, rozbehli sa aj kosby raže a ovsa. Južne položené regióny so žatvou pomaly končia, severné regióny sa do žatvy zapoja až o niekoľko dní. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

BRATISLAVA. Upozornila, že v tomto roku sa pod výsledky žatvy podpíše extrémne suchý marec a apríl. "Následne sme síce mali daždivý máj, ale potom prišiel opäť suchý jún, ktorý zanechal ďalšie stopy na úrode. Aj preto žatva 2019 bude priemerná. O definitívnych číslach budeme hovoriť až po skončení sa žatvy, pretože úrodu ovplyvnia aj severne položené regióny, ktoré sa budú do žatvy pridávať, respektíve sa pridali až v tomto období," spresnila.
Podľa Holéciovej tohtoročnú úrodu ovplyvní aj kalamitný výskyt hraboša poľného, ktorý nežerie úrodu len v Trnavskom kraji, ale už sa dostal aj do Nitrianskeho kraja, problémy s ním majú aj v oblasti Levíc, Galanty, ale aj Bánoviec nad Bebravou. "Otázne je, aký vplyv zanechali na obilninách nedávny ľadovec a lokálne búrky, ktoré sa prehnali oblasťou Popradu," poznamenala.
"Z nášho žatevného monitoringu ďalej vyplýva, že niektorých poľnohospodárov sklamala kvalita jačmeňa pestovaného na sladovnícke účely, hoci úrody nebolo málo. Majú problém s parametrami, napríklad podielom tzv. predného zrna a obsahom dusíkatých látok, teda s hodnotami, ktoré ovplyvňujú kvalitu jačmeňa pestovaného na sladovnícke účely. Ak takýto jačmeň nespĺňa parametre na výrobu sladu, stáva sa z neho jačmeň vhodný len na skŕmenie pre zvieratá," povedala.
Zdôraznila, že výsledky žatvy ovplyvní počasie a to, kde koľko a v akých regiónoch spadlo zrážok v predchádzajúcich mesiacoch. "Teda počítame s regionálnymi rozdielmi a aj s rozdielmi medzi jednotlivými podnikmi, všetko v závislosti od množstva vlahy v pôde," podčiarkla.
Upozornila na to, že poľnohospodári majú pred sebou ešte zber jesenných plodín – kukurice, slnečnice, cukrovej repy, zemiakov. Aj pre ich ďalší vývoj bude nesmierne dôležité, aby prišiel dážď. "Napríklad kukurica potrebuje v tomto období, keď sa opeľuje, dostatok zrážok. V porastoch musí byť vlaha, aby peľ nevyschol. Zrážky – aspoň 40 až 50 milimetrov ešte v júli, si žiada aj cukrová repa, a obdobne aj v auguste. V tejto chvíli predpovedať úrody cukrovej repy by bolo nezodpovedné. Pestovatelia však robia maximum pre to, aby dosiahli čo najlepšie úrody," doplnil Róbert Kovács, predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down