06.08.2016 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žatva medzi kvapkami dažďa

Žatva medzi kvapkami dažďa. Aj tak by sa dal charakterizovať tohtoročný zber husto siatych obilnín. Žatva trvá už mesiac, veď v najjužnejších a najteplejších oblastiach Slovenska sa začala okolo 25. júna tohto roku.

BRATISLAVA. Jej plynulý priebeh bol aj v ostatných dňoch najmä na západe Slovenska narušovaný častými prehánkami, dažďami, ba i búrkami. To všetko negatívne vplýva nielen na priebeh a napredovanie zberových prác, ale aj na kvalitu ešte nepozberaného obilia, ktorá sa ešte donedávna ukazovala byť veľmi dobrá.

Z informácií, ktoré máme k dispozícii, vyplýva, že na konci druhej júlovej dekády bolo pozberaných vyše 40 percent z celkových plôch pšenice a zhruba rovnaké percento z celkových plôch jačmeňa. S týmito údajmi vyrukoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík na nedávnom žatevnom výjazde, ktorý zorganizovala SPPK na pôde Vinohradníckeho a poľnohospodárskeho družstva v Modre, v okrese Pezinok.

Práve SPPK vari ako jediná inštitúcia disponuje ako tak ucelenými informáciami o priebehu a výsledkoch tohtoročnej žatvy, keď vychádza z hlásení jej regionálnych komôr, a tie potom za celé Slovensko sumarizuje v bratislavskom ústredí SPPK.

Aj na základe týchto informácií mohol potom predseda SPPK na spomenutom výjazde referovať, že na konci druhej júlovej dekády bolo v rámci SR pozberaných aj zhruba 80 percent z celkových plôch repky, pričom výmlat z tých plôch, ktoré sú už pozberané, signalizuje nadpriemerné úrody.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down