22.08.2014 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žatva sa stále neskončila, tieňom je nižšia kvalita i ceny

Tohtoročná žatva sa ešte neskončila napriek tomu, že ju poľnohospodári začali s dvojtýždňovým predstihom oproti minulým rokom.

     BRATISLAVA. Pozberaných stále nie je 10 % plôch hustosiatych obilnín, čo predstavuje plochu 50.000 hektárov. Na poli zostávajú nepozberané aj 4 % plôch repky, čo je 5000 hektárov.

      „Tohtoročná žatva bola a stále ešte je špecifická vo viacerých oblastiach. V niektorých regiónoch padali rekordy, v severných okresoch však žatva doteraz nie je ukončená v dôsledku pretrvávajúcich dažďov,“ zhodnotil jej priebeh predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík. Starosti spôsobuje poľnohospodárom horšia kvalita obilnín, ktorú poznačili dažde, a tiež speňažovanie produkcie, keďže ceny zaostávajú za minuloročnými.
      Napriek problémom dokázali poľnohospodári zabezpečiť dostatok obilia a repky na potravinárske i kŕmne účely pre potreby Slovenska. „V ďalších potravinových komoditách to však tak nie je, len ťažko sa v potravinovej sebestačnosti dostávame na úroveň 50 percent,“ povedal Semančík. Je presvedčený, že embargo, ktoré uvalila Ruská federácia na dovoz európskych potravín do Ruska, postihne aj slovenské firmy. „Jednak v oblasti exportu, ale najmä pretlakom potravín, ktoré mali ísť do Ruska a zostanú na trhoch Európskej únie.“

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down