27.07.2011 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žatva v ČR: úrody budú vyššie

Daždivé počasie, ktoré v uplynulých dňoch zavládlo v Českej republike, urobilo tamojším poľnohospodárom škrt cez rozpočet. Dozreté obilie muselo zostať na poliach, keďže kombajny do rozmočeného terénu nemohli vyjsť. Napriek týmto komplikáciám by mala byť tohtoročná úroda hustosiatych obilnín o šesť percent vyššia ako vlani.

Nepriaznivé počasie síce sťažilo českým poľnohospodárom žatvu, no výraznejšie škody by spôsobiť nemalo, keďže vo viacerých oblastiach klasy obilia ešte stále dozrievajú.
„Obilniny majú ešte zhruba týždeň čas, aktuálny je zber repky. Keď prestane pršať, hneď sa do nej pustíme,“ povedal pre Deník Ladislav Moravec z Kateřinskej poľnohospodárskej spoločnosti hospodáriacej v okolí Opavy.
„Ešte to nie je katastrofa, pretože naše ďalšie komodity stále nie sú zrelé,“ zhrnul Petr Vícha z Poľnohospodárskeho družstva Dubina Větřkovice.
Čo sa týka výnosov, českí roľníci sú v odhadoch opatrní, no zatiaľ sa zdá, že budú vyššie ako vlani. „Zatiaľ si netrúfam odhadnúť, ako žatva dopadne. Máme zožatú časť jačmeňa a podľa toho, čo nám ukazovali prístroje v kombajne, sú výnosy veľmi kolísavé. Nevyzerá to však najhoršie, zatiaľ určite lepšie než vlani, kedy sme kvôli dažďom nemohli ani žať,“ zhrnul pre Deník Otakar Šašek z Poľnohospodárskeho družstva Klapý v okolí Litoměríc.
V iných oblastiach sa zdá, že väčšie škody než súčasný dážď narobilo jarné sucho. „Neskôr dozrievajúce plodiny to síce vďaka júnovým dažďom trochu dohnali, ale zrno pšeníc a ani jarné jačmene či repkové semeno sa príliš nenaliali. Navyše kvôli panujúcemu počasiu dozrievajú pomalšie,“ uviedol Václav Spurný zo spoločnosti Příkosické z okolia Rokycian.
V niektorých regiónoch však už teraz vládne optimizmus. „Výnos je veľmi dobrý, nadpriemerný. Pohybuje sa okolo šiestich ton z hektára, to sme už dlho nemali. Je to hlavne vďaka optimálnym podmienkam pre vegetáciu, kvalita zrna je dobrá,“ opísal pre Deník Václav Koblížek, riaditeľ Okresnej agrárnej komory v Ústí nad Orlicí.
Ako ďalej dodal, horšie to vyzerá s repkou, ktorú na jar zničili holomrazy a museli ju preorať. „V prípade úrody repky sme trochu skeptickí. Priemerný hektárový výnos sa bude pohybovať okolo troch ton,“ povedal Václav Koblížek.
Otázkou zostáva, ako s kvalitou úrody zamávajú prívaly vody. V prípade, že by dažde pokračovali, išla by rapídne dolu.
„Došlo by k vymývaniu lepku zo zŕn a takto poškodená pšenica by sa potom už nemohla predávať v potravinárskej kvalite, ale výhradne na kŕmne účely, čo by znamenalo veľkú finančnú stratu. Bola by to veľká škoda, lebo v tomto roku vyzerá nákupná cena obilia v porovnaní s vlaňajškom veľmi slušne,“ načrtol pre Deník Miloslav Zítko z Vlčnova v okrese Chrudim.
Ako pre ČTK uviedol Jindřich Šnejdrla, viceprezident Agrárnej komory, o cene obilia je zatiaľ predčasné hovoriť, keďže s obilím z novej žatvy sa ešte neobchoduje.
„Mali sme rokovania s mlynármi, ktorí zatiaľ nemajú snahu tlačiť nás ku znižovaniu ceny,“ povedal. Ďalej však upozornil, že cena obilia sa aj tak netvorí v Čechách: „Bude záležať na tom, ako sa bude vyvíjať jeho cena na európskom trhu. V západnej Európe očakávajú kvôli suchu nižšiu úrodu obilia. Navyše začalo pršať, takže bude mať aj horšiu kvalitu,“ zhrnul Jindřich Šnejdrla.
Podľa prvých odhadov Českého štatistického úradu by tohtoročná úroda hustosiatych obilnín mala byť o 6,1 percenta vyššia než vlani, čo by znamenalo, že sa zožne 6,547 milióna ton obilia. Úroda repky by mala medziročne stúpnuť o 1,3 percenta, na rekordných 1,056 milióna ton. Za nárast budú zodpovedné najmä vyššie výnosy. Priemerná úroda obilnín by mala dosiahnuť 4,8 - 4,85 tony z hektára.
MARÍNA URBÁNKOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down