26.11.2018 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaujali novinkami s odolnosťou proti suchu

Na dni poľa kukurice v Seliciach predstavila spoločnosť KWS Semena s.r.o. viaceré perspektívne hybridy, ktoré uvedú na trh v nasledujúcej sezóne. Ich prednosťou je nielen poskytovanie veľmi dobrých úrod či už zrna, alebo zelenej hmoty, ale aj vlastnosti, s ktorými lepšie odolávajú nástrahám klimatickej zmeny.

Nové a osvedčené hybridy kukurice v pokuse predstavil Ing. Ľudovít Císar, regionálny poradca spoločnosti KWS. Prehliadku odštartoval nový zrnový hybrid KARPATIS (FAO 330). „Vďaka prispôsobivosti k podmienkam prostredia, najmä teplej kontinentálnej klíme, bol naraz registrovaný aj v Bulharsku, Chorvátsku, Maďarsku, Rumunsku, Srbsku, Slovinsku a v Moldavsku,“ dodal Ľ. Císar, pričom pozornosť upriamil na kompletne ozrnené šúľky s až 18 radmi zŕn.  KENOBIS (FAO 340) s určením na siláž, pozvoľne uvoľňuje vodu zo zrna aj rastliny. Podľa zástupcu spoločnosti viacerí pestovatelia ho ponechávajú na CCM. V tomto roku uvedený KWS 4484 (FAO 360)  je prioritne určený na zrno s vhodnosťou do repnej a kukuričnej výrobnej oblasti. Rovnako ako KARPATIS, bol registrovaný vo viacerých krajinách Európy. „Je to vďaka prispôsobivosti k podmienkam prostredia, pri dosahovaní stabilných, veľmi dobrých úrod,“ dodal Ľ. Císar.

Jedným z nosných hybridov spoločnosti je naďalej BALASCO (FAO 380) s prioritným určením na siláž. Prednosťou je spoľahlivosť v dosahovaní úrod v rôznorodých ročníkoch. KOLLINEAS (FAO 380) je ďalším zaujímavým hybridom v zrnovom segmente kukuríc, zaregistrovaný po dvoch rokoch na ÚKSÚP-e, kde dosiahol 108 percent na priemer úrod kontrolných hybridov. „V predchádzajúcich rokoch sme ho porovnávali s nosným BALASCOM. Po spriemerovaní výsledkov z viacerých pokusných lokalít sme skonštatovali, že KOLLINEAS mal v priemere o 0,6 percenta nižšiu vlhkosť a dosiahol o 0,6 tony zrna vyššiu úrodu z hektára,“ predstavil výsledky Ľ. Císar.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down