04.10.2016 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Závlahy budúcnosti sú už realitou

K tradičným vystavovateľom 43. ročníka medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex 2016 patrí spoločnosť BAUER, ktorá priamo v centre výstaviska predstavila najmodernejšie závlahové zariadenia poľnohospodárskych plodín s víziou moderného riadeného zavlažovania v budúcnosti.

Súčasný stav v zavlažovaní poľnohospodárskych kultúr, moderné technológie a systémy zavlažovania v kontexte prebiehajúcich klimatických zmien priamo na výstavisku v Nitre priblížil Ing. Peter Andráš, riaditeľ spoločnosti Bauer Irrigation, s. r. o.

Efektívne a šetrné

„Spoločnosť Bauer vyrába a predáva komplexný sortiment závlahových zariadení, disponujúci modernými technológiami na takej úrovni, aby riadené zavlažovanie pestovaných kultúr bolo efektívne, úsporné a precízne pri dodávke závlahovej vody,“ predstavil na úvod výrobný program spoločnosti.

Za pripomenutie stojí, že Slovensko malo pred rokom 1990 vybudované závlahy približne na 320 000 hektároch. V súčasnosti je prevádzky schopných závlah cca na 60 000 hektároch.

„V minulosti budované čerpacie stanice boli postavené na veľký závlahový obvod, na ktorý boli dimenzované aj  samotné čerpadlá. Dnes, keď si ktokoľvek vezme takúto stanicu do prenájmu a musí spustiť veľké čerpadlo s veľkým výkonom, nadmerne odoberá vodu, ktorá ide obtokom späť do vodného toku. Problémom starých závlahových sústav je to, že nie sú využiteľné na plnú projektovanú kapacitu,“ uviedol P. Andraš.

Čo sa týka Slovenska, u nás je starosť o závlahovú sústavu prenesená na bedrá samotných užívateľov a tí podľa svojej potreby čerpacie stanice opravujú, rekonštruujú a prevádzkujú. Je potešiteľné, že pribúdajú podniky, kde majú najmodernejšie technológie závlahových systémov, riadené počítačovými programami.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down