07.03.2013 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaznamenali trojnásobný nárast zisku

Odchod z trhov, ktoré dosahovali slabé výsledky, ako je napríklad Grécko, a tiež predaj majetku pomohli francúzskej maloobchodnej sieti Carrefour minulý rok dosiahnuť viac ako trojnásobný rast zisku. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Najväčší európsky a druhý najväčší maloobchodný reťazec na svete (po americkej spoločnosti Wal-Mart) oznámil, že jeho čistý zisk v minulom roku vzrástol na 1,2 miliardy eur, z 371 miliónov eur v roku 2011. Tržby Carrefouru sa vlani zvýšili medziročne o 0,9%, na 76,8 miliardy eur.
Zisk reťazca pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) sa pritom v sledovanom obdobní znížil o 1,6%, na 3,69 miliardy eur (z 3,75 miliardy eur v roku 2011).
Carrefour sa snaží eliminovať negatívny vplyv európskej krízy na svoje hospodárske výsledky a jednou z ciest, ako to dosiahnuť, je odchod zo slabých trhov a naopak, expanzia do krajín, kde by sa mohol stať lídrom na trhu. Francúzsky reťazec minulý rok predal obchody v Grécku, ale aj v Kolumbii, Malajzii a Indonézii a zatvoril dve prevádzky v Singapure.
Z hospodárskych výsledkov Carrefouru ďalej vyplýva, že zatiaľ čo vo Francúzsku sa jeho tržby zvýšili o 0,5%, v Európe ako celku klesli o 2,7%. Za rast zisku tak vďačí najmä Latinskej Amerike, kde jeho obrat pri konštantných menových kurzoch stúpol minulý rok o 12,1%, ale aj v Ázii, ktorá zaznamenala 0,5-percentné zvýšenie tržieb. V tomto roku preto plánuje pokračovať v expanzii na latinskoamerický a ázijský trh.
Carrefour navrhol vyplatiť za rok 2012 dividendy vo výške 58 centov na akciu. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down