27.08.2014 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zber poľnohospodárskych plodín minulý týždeň pokročil len minimálne

Zber letných poľnohospodárskych plodín v uplynulom týždni pokročil v dôsledku daždivého počasia len minimálne. Podľa dispečingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) bolo k 25. augustu 2014 zožatých necelých 94 % plôch hustosiatych obilnín a viac ako 96 % výmery repky.

BRATISLAVA. Zúfalí sú najmä poľnohospodári na severe Slovenska, ktorí majú pre nepriaznivé poveternostné podmienky nemalú časť úrody stále na koreni. Pritom zrno, ktoré je v dôsledku poľahnutia porastov na zemi, už začína klíčiť a to zvyšné vypadáva z klasov. Navyše, neustále klesá jeho kvalita a zvyšuje sa vlhkosť, ktorá v mnohých prípadoch prekračuje hranicu 20 %.

"Vysoká vlhkosť zrna, ktoré sa pestovateľom v severných regiónoch darí zbierať doslova po troškách medzi pokračujúcimi prívalmi dažďa, zvyšuje nároky na jeho sušenie," povedal predseda SPPK Milan Semančík. "To je však spojené s ďalšími dodatočnými nákladmi, pričom nákupné ceny obilnín aj repky stále pozvoľna klesajú a dosahujú úrovne spred mnohých rokov, keď boli náklady poľnohospodárov nižšie. Ani tí roľníci, ktorí stačili zozbierať úrodu v relatívne priaznivom počasí a dosiahli solídne množstevné aj kvalitatívne parametre, nemajú istotu, že za jej predaj utŕžia viac finančných prostriedkov ako v minulosti. To patrí tiež medzi špecifiká tohtoročnej žatvy, ktorá je vo viacerých smeroch odlišná od tých predchádzajúcich," dodal Semančík.

Z hlásení regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr je zrejmé, že na zberovú techniku ešte čaká necelých 5000 hektárov (ha) repky a viac ako 34.000 ha hustosiatych obilnín. Priemerné hektárové úrody zatiaľ vychádzajú na 3,67 tony v prípade repky a na 5,38 tony u hustosiatych obilnín.

Celkovo je podľa SPPK zatiaľ v skladoch poľnohospodárov 2,862 milióna ton obilia, z čoho najviac, až 2,081 milióna ton, pripadá na pšenicu. Doterajšia produkcia repky predstavuje necelých 444.000 ton, čo je množstvo, aké sa v ostatných desiatich rokoch na Slovensku nezozbieralo.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down