20.01.2014 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdražovanie potravín je vraj len mýtus

Ceny najdôležitejších poľnohospodárskych komodít v Európe si udržia stabilitu aj vďaka rozvíjajúcemu sa biopalivovému priemyslu. Optimistickú správu oznámila Európska komisia.

BRATISLAVA. Poľnohospodárske komodity si udržia pevné ceny vďaka globálnemu dopytu po potravinách a rozvoju biopalivového sektoru. Uvádza to  Európska komisia v správe Vyhliadky pre poľnohospodárske trhy a príjmy v EÚ v rokoch 2013 – 2023. Stabilné ceny signalizujú dlho očakávaný koniec krízy a prinášajú rozvoj vo všetkých oblastiach hospodárstva a verejného života. Vyhliadka pre plodiny, pestované na ornej pôde i pre produkciu obilnín, olejnatých semien a cukru, je pozitívna vďaka svetovému dopytu a vďaka pevným cenám. A práve na tie najviac vplýva dynamicky sa rozvíjajúci trh s biopalivami.

Správa Európskej komisie predpokladá, že do roku 2020 budú biopalivá mať až 8,5-percentný podiel v kvapalných palivách, využívaných v doprave. Strednodobá prognóza sa opiera o makroekonomické ukazateľe a o súčasné platné a predpokladané politické rozhodnutia. 

 Róbert Spišák, zástupca slovenských výrobcov biopalív zo Združenia pre výrobu a využitie biopalív, hovorí : „Je to veľmi pozitívna správa. Biopalivový priemysel dokázal, že má na trhu stabilné miesto a aj potenciál ďalej sa rozvíjať. Poskytuje oporu ďalším hospodárskym odvetviam a pracovné miesta nielen priamo vo výrobe, ale aj v poľnohospodárstve, v doprave či v službách. Veríme, že postupne utíchne negatívna mienka časti verejnosti voči biopalivám, ktorá vychádza z fám a z mýtov - ako to pri nových veciach býva.“

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 4/2014)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down