12.10.2016 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Združenie Malokarpatská vínna cesta slávi narodeniny

V Modre sa dňa 13. októbra 2016 uskutoční stretnutie malokarpatských podnikateľov v cestovnom ruchu a vinárov s Klausom Erhardom, generálnym sekretárom Európskeho združenia vidieckej turistiky a agroturistiky (EUROGITES), na ktorom si pripomenú okrúhle dvadsaťročné jubileum Združenia Malokarpatská vínna cesta (ZMVC).

MODRA. Je to príležitosť vrátiť sa k začiatkom, k podmienkam vzniku, a aj pripomenúť mená tých ľudí, ktorí priložili ruky k dielu a stáli pri zrode ZMVC.

Myšlienka vytvoriť Malokarpatskú vínnu cestu (MVC) vznikla v Modre. Niekoľko nadšencov, pozorujúcich vývoj vo svete, si uvedomilo nové možnosti, ktoré priniesli zmeny po roku 1990.

V roku 1991 vznikol Zväz podnikateľov agroturistiky Slovenska (ZPAS) so sídlom v Modre, ktorý v tomto roku zavŕšil už štvrťstoročnú históriu. Jeho prvými krokmi bolo získať slovenských poľnohospodárov pre nové myslenie pri využívaní daností nášho vidieka.

Prvými propagátormi agroturistiky boli lektori z Modry František Mach a Štefan Žák ako aj ďalší lektori z centrálnych inštitúcií: Zuzana Dužeková, Ján Babinský, Jozef Húska, Rudolf Haspra, Michal Gergel či Miroslav Senka.

Na siedmych modranských seminároch s medzinárodnou účasťou a na mnohých ďalších, organizovaných po celom Slovensku, tím propagátorov agroturistiky získaval iniciatívnych poľnohospodárov pre myšlienku vzniku nových povolaní a pre podnikanie vo vidieckej turistike a v agroturistike. Prednášky sme venovali i skrášľovaniu dedín tak, aby sa stali cieľom návštev zo strany turistov.

Na exkurziách najmä do rakúskeho Rustu pri Neziderskom jazere či do údolia Wachau pri Dunaji s krásnymi vinicami sa mnohí naši poľnohospodári presvedčili, že podnikanie v cestovnom ruchu a v turistike je skutočne perspektívnym povolaním i pre obyvateľov slovenského vidieka. Takto získané poznatky dali podnet aj pre vznik Malokarpatskej vínnej cesty.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down