28.09.2016 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zeleninárska výroba je oživením pre celý región

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná v uplynulom týždni navštívila vcelku ojedinelý poľnohospodársky podnik na juhu západného Slovenska. Konkrétne išlo o Farmu Kissová, ktorá sa v okolí Želiezoviec a Šároviec na zhruba 200 hektároch venuje aj poľnej zeleninárskej výrobe.

ŠÁROVCE. Zeleninárstvu sa tento podnik venuje už viac ako 20 rokov. A zamestnáva niekoľko desiatok ľudí z blízkeho okolia, ktorí by si inak asi len ťažko hľadali uplatnenie na pracovnom trhu. Mnohí z nich sú bez odborného vzdelania; a medzi ľuďmi, ktorých tento podnik zamestnáva, je aj dosť občanov z rómskeho etnika.

Tí všetci, (pravda, len tí, ktorí chceli hovoriť na kameru alebo mikrofón, lebo nie všetkým sa do tejto činnosti chcelo), potvrdili, že za pracovnú možnosť, ktorú im dáva Farma Kiššová, sú naozaj vďační. V opačnom prípade by asi sedeli so založenými rukami doma. Nuž a život zo sociálnych dávok je tvrdý a najmä skromný...

Aj preto sú radi, že v tomto regióne pôsobí aj podnikateľ Ľudovít Kiss, ktorý sa ani v týchto - pre producentov zeleniny nepriaznivých - časoch nedokáže vzdať pestovania zeleniny.

Počas sezóny, teda približne od mája do októbra, nájde na jeho na poliach prácu od 70 do 120 ľudí. Samozrejme, v jeseni predovšetkým pri zberových prácach. V deň, kedy do tohto regiónu zavítala ministerka pôdohospodárstva, ľudia zberali koreninovú papriku. Práve farma Kissová je zrejme jedným z posledných mohykánov v pestovaní tejto kedysi u nás takej rozšírenej a vtedy aj lukratívnej plodiny.

Ľudovít Kiss hovorí, že túto plodinu môžu pestovať aj preto, lebo na Slovensku majú pre ňu odberateľa v podobe spracovateľskej firmy, ktorá sa nachádza neďaleko Galanty.

 

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down