19.09.2023 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zeolit – výnimočná, všestranne využiteľná hornina

Zeocem, a.s. je dynamicky sa rozvíjajúca spoločnosť s 60-ročnými skúsenosťami so spracovaním prírodných materiálov. Hlavným výrobným programom spoločnosti, ktorý predstavila v rámci expozície Asociácie výrobcov organických hnojív na Celoslovenských dňoch poľa v Oponiciach, je ťažba, spracovanie a výroba produktov na báze prírodného zeolitu.

CDP 2023

„Zeolit je prírodná hornina so špecifickými fyzikálno-chemickými vlastnosťami, ktorými sú vysoká iónová výmena a selektivita, reverzibilná hydratácia a dehydratácia, vysoká schopnosť sorpcie plynov, termostabilita, odolnosť voči agresívnemu prostrediu a jeho špecifický povrch,“ uviedol Mgr. Peter Malý, manažér spoločnosti Zeocem, ktorá je jednou z najvýznamnejších producentov zeolitových výrobkov v Európe. 

Klinoptilolit zo Slovenska

Začiatok využívania zeolitov sa datuje do 50-tych rokov minulého storočia, kedy boli prvýkrát bližšie preskúmané vlastnosti tohto prírodného minerálu. Spoločnosť Zeocem, a.s. Bystré vlastní dobývacie práva na lom zeolitu – klinoptilolitu (existuje cca 40 rôznych druhov zeolitu), nachádzajúceho sa v lokalite Nižný Hrabovec na východe Slovenska. Ako uviedol P. Malý bohatosť a čistota tohto náleziska ho radí medzi svetovú špičku s dominantným postavením na globálnom trhu.

Pre objasnenie štruktúra zeolitu - klinoptilolitu je tvorená trojrozmernou mriežkou. Pozostáva z kremičitanových tetraédrov SiO44- navzájom pospájaných atómami kyslíka, pričom časť atómov kremíka je nahradená atómami hliníka AlO45-.Takto sa vytvára charakteristická priestorová konštrukcia so značným výskytom dutín, pospájaných do kanálikov, v ktorých sú uložené katióny kovov, alebo molekuly vody. Celkový objem týchto dutých priestorov je 24 – 32 percent.

Mechanizmus účinku

Jedným z procesov spracovania klinoptilolitu v závode Zeocem je sušenie pri optimálnej teplote. Dochádza pri ňom k odstráneniu voľnej a viazanej vody z kryštálovej mriežky, ktorá je potom späť vyväzovaná pri kontakte s materiálmi ako je uskladnené obilie, krmivo, podstielky pre domáce zvieratá, v spaľovniach na zabránenie kondenzácie spalín a podobne. Klinoptilolit tak pri nízkom dávkovaní stabilizuje vlhkosť v prostredí, čím eliminuje nepriaznivé účinky vody.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down