26.11.2018 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zhodnotenie vybraných odrôd ozimnej pšenice

Pestovanie ozimnej pšenice má v našom poľnohospodárstve, aj napriek stále sa znižujúcim cenám za vyprodukovanú úrodu, nezastupiteľné miesto. Je to plodina, ktorá je nenahraditeľná v osevnom postupe a v potravinovom reťazci.

Ponuka odrôd ozimnej pšenice je v súčasnej dobe na trhu bohatá. K dispozícii pre pestovanie sú aj zahraničné odrody, ktoré nie sú v podmienkach Slovenska dôkladne preverené. V prípade, že sa pestovateľ na základe odporúčaní rozhodne pre zahraničnú neodskúšanú odrodu, je nutné brať do úvahy naše podmienky (napr. sucho, prípadne intenzívny tlak patogénov) a podľa toho pristupovať k opatreniam v priebehu vegetácie.

Morenie je základ

Jedným zo základných faktorov, ktorý výrazne ovplyvňuje vzchádzavosť s následným zdravým rastom, je sejba certifikovaného osiva s dôkladným fungicídnym a insekticídnym ošetrením osiva. Veľmi časté pestovanie obilnín po obilninách zanecháva v pôde množstvo pozberových zvyškov, na ktorých prežívajú patogénne organizmy. V prípade, že osivo nie je dôkladne ošetrené, tieto majú veľmi ľahký prístup k rastlinným pletivám, ktoré hneď atakujú a rastlinu oslabujú, čo môže viesť k horšiemu prezimovaniu. V posledných rokoch dlhé a teplé jesene vytvárajú podmienky pre invázny nálet cikád a vošiek, ktoré v mnohých prípadoch prenášajú virózy. Insekticídne ošetrenie osiva by malo ochrániť mladé rastlinky pred ich náletom a následnou škodlivosťou.

Vybrané odrody

Viac rokov som pracovala s odrodami, ktoré boli vyšľachtené na Výskumno-šľachtiteľskej stanici (VŠS) Vígľaš-Pstruša s cieľom preveriť ich zdravotný stav a následne reakcie na potrebu pesticídneho ošetrenia za rôznych klimatických podmienok.

Jedna zo starších odrôd ozimnej pšenice - Víglanka, poskytuje v rôznych klimatických podmienkach stabilnú úrodu potravinárskej kvality. Je to odroda nižšieho vzrastu, čím odpadá ošetrenie regulátorom rastu. Posledné 4 roky máme po celom Slovensku výskyt hrdzi plevovej ( v praxi aj pod názvom žltá), ktorá preverila všetky odrody pšenice pestované v tomto období u nás. Odroda Víglanka pri výskyte tejto choroby, po fungicídnom ošetrení, veľmi dobre reaguje zastavením šírenia choroby. Podobne aj pri ostatných vyskytujúcich sa chorobách, o čom sme sa mali možnosť presvedčiť pri zbere na úrodách. Je to odroda so strednou odolnosťou proti všetkým chorobám.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down